Vedení města totiž zvažuje, že toto vzácné naleziště, které před časem odkryli na zámeckém nádvoří přerovští archeologové, zpřístupní veřejnosti. Středověké základy by tak byly k nahlédnutí přímo na místě pod tvrzeným sklem.

„Jednalo by se o dva úseky základů, které by byly takto prezentovány. Jeden by měl délku okolo šesti metrů a druhý necelé dva metry,“ upřesnil přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Archeologové zde narazili na základy hradby o šířce necelé dva metry, na kterou navazují ještě dvě základové patky klenebního oblouku, nad kterým stála zřejmě věž či budova.

„Začátek stavby spadá do poloviny 15. století. Lze ji tedy zřejmě spojit se stavebními aktivitami rodu Cimburků,“ upřesnil Schenk. Na tuto atraktivní prezentaci se však mohou návštěvníci zámku těšit nejdříve za rok. Kvůli podmínkám dotace se totiž musí na nádvoří co nejdříve vyměnit dlažba.

S tímto záměrem se však bude při současných stavebních úpravách počítat. Zamýšlené úseky určené k prezentaci se připraví a zakonzervují.

„Jakmile bude vytvořen projekt a budou finanční prostředky, bude se moci přistoupit k realizaci. Jsme rádi, že představitelé města jsou tomuto záměru nakloněni,“ uzavřel Jan Mikulík z Muzea Komenského v Přerově.