Modelová situace: paní Hana přijela se svým mužem oslavit dvacetileté výročí svatby do teplických lázní. Mají zde objednaný relaxační víkend, protože ale oba zajímá, v jakém prostředí budou tři dny trávit, přijeli k nám už ve čtvrtek večer. Známí povídali, že osvětlený zámek a kostel na náměstí vytvářejí krásnou atmosféru k večeři v některé z restaurací.

Vlak měl zpoždění, a tak pár dorazil do města už za tmy. Nepříjemných bylo už prvních pár kroků za nádražím, kde museli ruku v ruce přeskakovat švestky napadané na chodník – některé ještě docela čerstvé, jiné už pořádně zašlapané. O úklid se během letních měsíců město nestaralo.

„V případě ovoce padajícího na chodník a výskytu vos, je úklid na straně majitele stromu. A ten stojí na pozemku Českých drah. Kompletní úklid samozřejmě provedeme a vše pak budeme s majitelem řešit,“ zmínil Milan Vinkler, ředitel firmy Ekoltes, která úklid ve městě zajišťuje.

Podle informací, které Deník dostal, byl úklid v této lokalitě nakonec proveden ve středu 14. září, což nic nemění na faktu, že problém tu celé léto byl, a to například i na chodníku v Nové ulici.

„Na rozdíl od komunikací pro motorová vozidla, u chodníků neexistuje harmonogram pravidelné údržby, ale jsou pouze ve spolupráci s odborem dopravy vytipovány úseky, kde je nutno předláždit, odplevelit nebo očistit,“ upozornil dále Vinkler.

O třicet metrů dál vede chodník od nádraží do krátkého železničního podjezdu. Lampa na jedné straně nesvítí vůbec, na druhé straně pouze problikává.

„Tudy bych sama jít nechtěla,“ pomyslí si paní Hana a stiskne svého muže za ruku pevněji, když přímo v podchodu míjí dva postávající muže v kapucích. Možná využívají nefunkčního osvětlení a vyčkávají na osamoceného chodce. Právě na podnět Hranického deníku už je osvětlení v této lokalitě od poloviny září v pořádku.

Tma ovšem panuje i o kousek dále při cestě do centra města – na autobusovém nádraží nejsou lampy vůbec žádné. K tomu se přidá rozbitý chodník, kdy některé kachličky trčí několik centimetrů vzhůru, jiné pro změnu úplně schází. Chybějící osvětlení, na které jsme upozorňovali radnici už před dvěma lety, na tom se nic nezměnilo, a tak turisté za tmy mohou jen těžko zjistit, v kolik by například odjížděl autobus městské dopravy do centra města.

„Je zpracovaná studie na revitalizaci autobusového nádraží. Další vývoj závisí na rozpočtu. V roce 2010 se s tím ale nepočítá,“ řekl tehdy mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

A dnes?

„Prostor nádraží, včetně zmiňovaného chodníku, je pronajat firmě ČSAD Ostrava, stav chodníku i osvětlení je tedy na nich. O zlepšení stávajícího stavu s nimi budeme jednat,“ přislíbil mluvčí.

Na závěr můžeme jen doufat, že paní Hana na svých podpatcích na chodníku ve tmě nezakopla a místo v lázních nestrávila „romantický“ víkend v hranické nemocnici.