Hned po vykácení památné aleje však začali zdejší radní připravovat novou výsadbu. Jeden z prvních stromů zde vysadil už loni na podzim potomek původních majitelů dřevohostického zámku baron Gobert Skrbenský.

Letos se má slavnostního vysázení zúčastnit jiný vzácný host, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Velkolepá akce, jejíž součástí bude i mše svatá, se v Dřevohosticích uskuteční 8. listopadu.

„Vodní příkop kolem zámku byl v minulosti lemován lipovokaštanovou alejí. Většinu stromů tu zasadil rod Skrbenských, a proto jsme na loňské vysazování dřevin pozvali jednoho z potomků tohoto rodu. Gobert Skrbenský je je nyní profesorem ve Vídni a naše pozvání s radostí přijal,“ vzpomněl místostarosta Petr Dostál.

Loni si svůj strom zasadili zástupci místních spolků a institucí: dobrovolní hasiči, Sokoli i zdejší základní a mateřská škola. „Vlastní strom má ale i rada městyse a zastupitelstvo. Zatímco loni jsme vysadili pouze devatenáct stromů, letos jich bude hned čtyřicet,“ upřesnil starosta Stanislav Skýpala.

Lidé už nyní žijí přípravami na slavnostní okamžik. „Zhotovujeme stříšku na zbytku kmene stromu, který zůstal symbolicky na svém místě, aby připomínal starou alej. Stříška tam bude proto, aby do dutého stromu nezatékala voda,“ popsal místostarosta.

Obec také investovala do vyčištění vodního příkopu. Radní se snaží o to, aby i nadále přetrvávalo pouto občanů k okolí zámku. Proto v těchto dnech oslovují místní a nabízejí jim, aby si vysadili v aleji vlastní strom. „Každý může přispět částkou dvou tisíc korun a zbytek doplatí obec,“ doplnil Dostál.

Jak bude slavnostní den na začátku listopadu v Dřevohosticích vypadat? „Součástí je mše svatá a potom setkání s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem v prostorách zámku,“ nastínil místostarosta program.