Akce, která svým charakterem připomínala malý veletrh strojírenství, byla určena široké veřejnosti. Především však měla oslovit žáky sedmých, osmých a devátých ročníků základních škol. Pozváno jich bylo z širokého okolí dvaadvacet.

„Snažíme se zde prezentovat všechny strojírenské obory naší školy, jako jsou zámečník, obráběč kovů, instalatér a mechanik číslicově řízených strojů,“ řekl vedoucí učitel odborného výcviku SOŠP a SOUS Libor Hynčica. Prostor však ve dvoraně dostaly i některé místní firmy strojírenského zaměření. „Oslovili jsme jich dost, ale o spoluúčast projevily zájem jen čtyři z nich,“ konstatoval Hynčica.

Firmy zde formou projekce i názorných ukázek představily, čím se zabývají a jaké uplatnění u nich nacházejí absolventi strojírenských oborů. Součástí prezentačního dne bylo i představení projektu evropského sociálního fondu.

„Jeho podstatou je naše nabídka odborného zaškolení všem, kdo o ně projeví zájem. Zajímavé to může být například pro ty, kdo nemohou najít práci,“ vysvětlil smysl projektu Hynčica.

„Já tuto akci velmi vítám. Něco takového v Hranicích až dosud chybělo,“ netajil se svým nadšením vedoucí pobočky Úřadu práce v Hranicích Pavel Remeň.

„Je úžasné, že si mohou školáci doslova osahat, co to vlastně jsou technické obory a k čemu jsou v praxi dobré,“ pojmenoval podstatu akce. Ve snaze pojmout akci poutavě a zajímavě se v průběhu celého dne konaly ve dvoraně nejrůznější soutěže.

Žáci i dospělí si mohli vyzkoušet svou zručnost a otestovat vědomosti. Na závěr dne byli pak výherci vyhlášeni a odměněni hodnotnými cenami.

Kateřina Kapková