Dřívější využití hospodářské části budovy připomíná i kovaná plastika Kůň od Pavla Tasovského, umístěná před kavárnou. Rekonstrukce celého zámeckého areálu včetně východního křídla, střešní zahrady či vstupu do parku vyšla na 70 milionů korun. Opravená konírna je téměř poslední velkou investicí v tomto prostoru.

„Zbývá nám ještě druhá etapa rekonstrukce zámeckého parku. Tu bychom chtěli realizovat příští rok,“ sdělil starosta Lipníku Miloslav Přikryl a doplnil, že město nyní žádá o peníze na opravu přístupové komunikace z ulice Bratrská.

„Jsem z obnovy západního křídla nadšená. U historických staveb bývá problém skloubit citlivou úpravu, která památce neublíží, s praktickým využitím. A to se tady podařilo,“ zhodnotila rekonstrukci bývalá kastelánka Helfštýna Marcela Kleckerová, která je zároveň kurátorkou chystané Kitzbergerovy výstavy.

Pro veřejnost bude opravená budova otevřená tento pátek.

O tom, že by hospodářská budova zámku a čestný dvůr před ní mohly po opravě sloužit k posezení a občerstvení návštěvníků, se podle pamětníků uvažovalo již ve čtyřicátých letech. „Potom ale přišli bolševici a tato možnost úplně padla. Vzpomněl jsem si na to, když jsem doma našel svoji fotografii z tohoto místa z doby, kdy jsem byl malý kluk,“ říká rodák z Lipníku Ivan Kopecký, který se přišel podívat, jak se po více než šedesáti letech dávné plány naplnily.