Do soutěže se Lipník přihlásil již před čtyřmi lety, tehdy ale nezvítězil.

„Protože komisaři už u nás tehdy byli, zajímalo je při nové návštěvě, co se za tu dobu změnilo,“ říká místostarosta Pavel Šoltys. Vloni zde po rekonstrukci otevřeli bývalou zámeckou konírnu, která dnes slouží jako galerie, slavnostní síň a kavárna. Na podzim navíc skončila i oprava části městských hradeb.

„Porotci chtěli vidět také meditační zahradu a vstup do zámeckého areálu včetně obnovené kašny,“ poznamenává Šoltys. Velkým soupeřem pro Lipník bylo město Uničov, které loni otevřelo nové muzeum věnované baroku.

Výhodou Lipníku je to, že obnovené památky dokáže i dobře využít a přilákat k nim obyvatele.

„Chtěli jsme Lipník představit nejen jako historické město, s fakty a daty, ale také jako město, kde se žije a památky jsou přirozenou součástí života lipenských občanů,“ říká Hana Švrčková z odboru regionálního rozvoje, která zpracovávala přihlášku do soutěže. Úředníci připojili i fotky z kulturních akcí a oslav, které se každoročně odehrávají právě v historických kulisách města.

Co je v plánu?

S obnovou památek Lipník zdaleka nekončí.

„Chtěli bychom opravit ohradní zeď kolem zámku a také dokončit opravu městských hradeb. Tam je stanovena částka řádově jedenáct milionů korun,“ líčí další plány místostarosta. Na tyto stavby bude město žádat o dotace. Opravu by si podle Šoltyse zasloužily i ulice v historickém centru města, zejména Palackého a Losertova.

„Na jaře nás čeká také obnova kašen po zimě, oprava božích muk a křížků,“ dodává místostarosta. Ocenění, které nyní Lipník získal, je spojeno i s příspěvek ve výši 100 tisíc korun. Ty město hodlá použít opět na opravy památek.