V nabídce realitních kanceláří se loni objevily dvě kulturní památky z regionu - hrádek Kunzov na Hranicku a zámek v Přestavlkách na Přerovsku. Zatímco unikátní hrádek už svého nového majitele získal, prodej přestavlckého zámku v barokním stylu byl zastaven.

Přestavlky už byly skoro prodané

„Měl jsem zájem zámek prodat, ale kvůli majetkoprávním nesrovnalostem to nelze. Už tři roky se hádám s vedením obce a se státem kvůli rozkradenému majetku. Tuhle záležitost bude muset rozseknout asi až soud. Přitom zámek mohl dávno sloužit lidem. Projevili o něj v minulosti zájem zahraniční investoři. Jeden z nich zde chtěl zřídit dokonce sanatorium,“ řekl současný majitel historického objektu Martin Klein. Ten se loni s obcí přel například o příjezdovou cestu k zámku, což ale nebyl jediný problém.

„Kvůli řadě dalších majetkoprávních nesrovnalostí jsem musel prodej zámku zastavit. Nebudu přeci nabízet objekt zatížený žalobou, kterou hodlám podat, a to i přesto, že jsem z celé záležitosti už hodně unaven a znechucen,“ doplnil Klein.

Jedna ze zlínských realitních kanceláří sice na svých internetových stránkách přestavlcký zámek stále nabízí k prodeji, ale podle majitele nemovitosti jde o nedorozumění. „Asi tento inzerát zapomněli stáhnout ze své nabídky,“ vysvětlil.

Kunzov koupili Holanďané

Dalším historickým objektem, který se loni objevil v nabídce realitní kanceláře, byl letohrádek Kunzov. Ten se nachází mezi Radíkovem a Hrabůvkou na Hranicku. O jeho prodej usilovala přes realitní kancelář hranická firma Femax.

„Snažili jsme se ho prodat asi dva roky, ale nakonec se to podařilo samotnému majiteli po vlastní ose,“ sdělil realitní makléř olomoucké společnosti David Jelínek.

Za kulturní památku byl hrádek vyhlášen teprve v loňském roce. Podle neoficiálních informací ho loni zakoupil holandský investor.

„S majitelem a jeho obchodními partnery jsme se sešli, abychom je informovali, jak mají správně postupovat v případě stavebních úprav na záchranu tohoto objektu,“ řekl pracovník Národního památkového ústavu v Přerově Josef Březina.