„Soutěž je zaměřena na tradiční, krajové i moderní dobroty patřící na svatební stůl, slané i sladké, včetně slivovice. Mohou se zúčastnit jednotlivci i kolektivy,“ upřesnila podmínky Marta Pavelková ze Společnosti Patriot. Podle jejích slov se každý zájemce může přihlásit do soutěže tak, že do dvorany zámku v sobotu 23. října v době od 9.30 do 12 hodin doručí soutěžní exponát k registraci.

I letos slibují organizátoři barvitý doprovodný program. Oslavy Dne kultury na zámku vypuknou v 15 hodin odpoledne vystoupením hudebních skupin z polského partnerského města Konstancin-Jeziorna. „Návštěvníkům svou činnost představí hraničtí včelaři, kteří ukážou výrobu svíček. Pak přijedou i dámy z Mamma help z Přerova, které nám loni udělaly módní přehlídku. Letos chystají benefiční prodej, jehož výtěžek půjde na výzkum rakoviny,“ upřesnila Pavelková.

Jak dále uvedla pořadatelka, prezentovat se zde bude i Rozvojové partnerství regionu Hranicko. „To zde vloni pokřtilo novu kuchařku Ochutnejme Hranicko. Letos budeme křtít zase jednu knihu, ale tentokrát od teplické spisovatelky Jaroslavy Černé,“ doplnila. Dále se všichni přítomní mohou těšit na ochutnávku francouzských vín a chybět nebude ani tipovací soutěž.

Ještě ale než vypukne odpolední program, přijdou na řadu chuťové pohárky porotců, jejichž úkolem je ochutnat všechny soutěžní pokrmy i vzorky slivovice. „Soutěž má vzrůstající tendenci a díky tomu, že rozšiřujeme témata, kdy už nesoutěží pouze slivovice a sladké pokrmy, ale i slaná jídla, očekáváme letos kolem stovky exponátů,“ poznamenala Marta Pavelková. O přízeň porotců se budou také letos ucházet aranžmá svatebních tabulí.

Slavnostní den pak zakončí od 20 hodin v Zámeckém klubu vystoupení známého imitátora a baviče Václava Faltuse a koncert oblíbené hranické skupiny ABBA revival. (mat)