Podle zaměstnavatelů to totiž dosud nebylo nutné. Lidé prý marodí jen minimálně, zřejmě z obav, aby nepřišli o práci.

„Máme připravenou vnitřní směrnici ohledně kontrol zaměstnanců na neschopence, kterou budeme teprve schvalovat. Zatím jsme neměli potřebu provádět fyzické kontroly, i když personální obsazení na to připravené máme. Nabízejí se nám i soukromé agentury, že se tohoto úkolu ujmou, ale jejich služby zatím nevyužíváme,“ řekl Tomáš Světnický, personální ředitel přerovské chemičky Precheza, která mána 590 zaměstnanců.

Kontrolami marodů se už zabývalo vedení i v jiných podnicích, ale zatím v žádném z oslovených na návštěvu k nemocným zaměstnancům nezamířili.

„Vytvořili jsme si určité zásady, které jsme zanesli do kolektivní smlouvy a pracovního řádu. Zatím jsme ale žádné kontroly neprovedli. Nebylo to totiž nutné. Naši zaměstnanci nebývají často a v hojné míře nemocní. Nestává se, že by neschopenky zneužívali. Zatím je však krátká doba na nějaké hodnocení,“ sdělila personální pracovnice, která si nepřála uvést své jméno, ze společnosti Cement v Hranicích. Ta zaměstnává kolem 170 pracovníků.

Podobně jsou na tom ale i v jiných firmách. „Kontrolou zaměstnanců bych asi byla pověřena já, ale zatím jsem na žádnou nebyla vyslána. U nás není vysoká nemocnost. Za měsíc máme v průměru tak kolem sedmi neschopenek. Kontrola by asi připadala v úvahu, kdyby někdo neschopenku očividně zneužíval,“ míní personalistka přerovské pekárny Racek, která zaměstnává 180 lidí, Drahomíra Pitnerová.

Některé firmy teď řeší, koho kontrolami marodů pověří. „Nový systém teprve vyhodnocujeme, dáváme dohromady statistiku nemocnosti a připravujeme opatření. Nabízejí se varianty, že kontrolami bude pověřen buď někdo z našich zaměstnanců, nebo o to požádáme některou z agentur, které se kontrolami zabývá,“ vyjádřil se personální ředitel PSP Egeneering v Přerově Jaroslav Zatloukal.

Někde ale mají o tom, kdo se kontrol ujme, už nyní jasno. „Od ledna u nás zatím nikdo nechyběl. Pokud by to ale bylo potřeba, zaměstnance na neschopence klidně zkontroluji osobně,“ prohlásil ředitel Základní školy J. A. Komenského z Předmostí Vladimír Peška.

Někteří zaměstnanci se netají tím, že se kontrol od svých zaměstnavatelů děsí. „Nedovedu si představit, že by mě měl v době mé nemoci navštívit doma třeba šéf. Pracuji jako sekretářka a musím dbát hodně o svůj zevnějšek. Kdyby mě měl vidět neupravenou v pyžamu, asi bych to dost těžce nesla,“ svěřila se v ulicích Přerova třeba třicetiletá Kateřina Topičová.

Jiným tato novinka ale nevadí. „Je mi to úplně jedno. Já stejně vůbec nemarodím. To by ta výplata teď s těmi neproplacenými třemi dny za neschopenku teda vypadala. Opravdu vůbec nemarodím. Když už mi něco je, tak si vařím bylinkové čaje, nasoukám do sebe vitaminy a vypotím se, a pak jsem většinou úplně fit,“ prozradil Jiří Smažila z Přerova.