Ode dneška až do 24. ledna je v Přerovském zámku k vidění betlém řezbáře Bedřicha Zbořila, který má nyní 127 figur.

„V úterý 8. prosince u nás bude tradiční Ježíškova dílna. To je prezentace uměleckých řemesel. Návštěvníkům se letos představí výroba sedmi druhů dekorací – například patchworku, paličkování, ozdob z korálků či drátkování,“ přiblížil Milan Chumchal ze zámku, který je zároveň kurátorem výstavy betléma. Ježíškova dílna se koná v v předsálí slavnostní zámecké síně od 14 do 18 hodin. „Během ní vystoupí dvakrát, ve tři a v pět hodin, také Dětský folklorní soubor Trávníček při Základní škole Trávník v Přerově,“ doplnil Chumchal. Děti přednesou pásmo říkadel a písní A bela zima veliká.

Zámek zůstane otevřený i v některé svátky. „Zavřeno bude na štědrý den, osmadvacátého prosince, na Silvestr a na Nový rok. Ostatní dny platí otvírací doba od devíti do sedmnácti hodin,“ sdělil kurátor. „Na sedmadvacátého jsme připravili vánoční koncert Moravských madrigalistů.“ Tento komorní pěvecký sbor z Kroměříže zazpívá barokní skladby slavných mistrů – Antonia Vivaldiho, Antona Brucknera či Orlanda di Lasso. Před koncertem, který začíná v sedmnáct hodin, si zájemci budou moci prohlédnout betlémskou výstavu při svíčkách. Betlém na zámku zůstane až do 24. ledna.

Do Tovačovského zámku pozvali letos anděly. Víkend 12. a 13. prosince nese název Andělé a věci mezi nebem a zemí a kromě prohlídek vídeňského křídla zámku budou moci návštěvníci zhlédnout také tradiční řemesla nebo si nakoupit na jarmarku. „Anděly jsme se inspirovali jak při výzdobě, tak také u komentáře k prohlídkám. Budeme návštěvníkům vyprávět, jak se andělé zobrazovali v renesanci nebo baroku, probereme anděly jako osobní strážce,“ popsala Arana Nosálová z obecně prospěšné společnosti Tovačovský zámek. Po oba dny od deseti do sedmnácti hodin bude otevřený i jarmark. „Bude se předvádět pletení vánoček ze šesti provazů, ale také pletení košíků nebo tkaní na stavu. Na nádvoří předvede své umění i kovář a po loňském úspěchu jsme opět pozvali flašinetáře,“ doplnila Nosálová. „Za zmínku stojí také náš výborný zámecký punč.“ Malí návštěvníci zámku budou moci svá vánoční přání svěřit dopisem či obrázkem andělům, kteří od nich vyberou andělskou poštu.

Zatímco sobotní program je zaměřený spíše na děti ze základní a mateřské školy, v neděli odpoledne od tří hodin zazní v zámecké kapli sváteční slovo teologa Milana Mičo – opět na téma andělů. Poté vystoupí přerovský sbor Vokál. Odpoledne si zájemci budou moci také dojít pro andělské světlo.

Stejně jako loni, i letos Tovačovský zámek pořádá soutěž ve zdobení perníčků. „Loni jsme měli téma zvony, přihlásilo se nám dvanáct perníkářek. Perníkové andělíčky z letošního ročníku vystavíme na zámku, aby je mohli zhodnotit návštěvníci,“ shrnula Nosálová. V ostatní prosincové dny zůstane zámek v Tovačově zavřený, návštěvnická sezona zde skončila již v říjnu.

Zhruba od stejné doby je zavřený i hrad Helfštýn. „Nejbližší akcí, kdy budeme mít otevřeno, je tradiční výstup na Helfštýn první sobotu po Novém roce,“ sdělila správkyně hradu Marcela Kleckerová. „Od osmi do patnácti hodin bude kromě hradu otevřená i restaurace.“