Učitelé z Přerova nyní sepsali protestní dopis, ve kterém vyjádřili obavy ze zániku učiliště s mnohaletou tradicí.

Přečíst na jednání zastupitelstva kraje ho ale kvůli jejich obavám z postihu musel přerovský zastupitel Josef Nekl (KSČM). Někdejší učiliště u elektrárny na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově, které vychovává odborníky na silnoproud a má více než šedesátiletou tradici, má strach z přemístění výuky do Lipníku nad Bečvou.

„Ačkoliv nás odpovědní lidé neustále ubezpečují, že mají zájem zachovat pracoviště v Přerově, jejich faktické kroky na nás působí zcela opačně,“ uvedl jeden z protestujících učitelů Vít Hala.

Podle něj se třeba v záhlaví inzerátu, který láká žáky ke studiu, objevuje pouze odkaz na školu v Lipníku a o Přerovu není ani zmínka. „Zánik našeho pracoviště by byl pro Přerov mimořádně nevýhodný. Odborníci na silnoproud jsou totiž na pracovním trhu velmi žádaní,“ myslí si Hala.

V Přerově je navíc specializovaný cvičný polygon, kde se žáci učí praktickým dovednostem při práci na elektrickém vedení, a ten do Lipníku nelze přemístit.

„Je přece zbytečné stěhovat žáky do Lipníku a tam nákladně přebudovat školu, když v Přerově jsou veškerá potřebná pracoviště už vybavená a dlouho funkční,“ myslí si.

Zástupci vedení Střední elektrotechnické školy v Lipníku nad Bečvou ale tvrdí, že úbytek žáků v Přerově je neúprosný. „Zaměstnanci mají zřejmě pocit, že když je žáků méně, tak přijdou o práci,“ komentoval protest ředitel školy Jaroslav Pokrupa.

„Počet žáků v Přerově ale stále klesá. Zatímco pracoviště v Lipníku teď navštěvuje na 200 studentů, v Přerově je jich mnohem méně,“ podotkl. Podobného mínění je i náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Sekanina (ODS).

„Před vlastním sloučením jsem jednal s tehdejšími zástupci školy a bylo jim přislíbeno, že přerovská součást školy na nábřeží Edvarda Beneše zůstane zachována, stejně jako pracoviště polygonu na Osmeku. Předpokládá to ovšem alespoň minimální naplněnost tříd obou přerovských oborů,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Sekanina (ODS).

V tuto chvíli je ale podle něj pokles populace i zájmu o studium podstatně dramatičtější, než by se na první pohled zdálo. „Jakékoliv rozepře uvnitř jedné školy zájemce o studium spíše odradí, než přitáhne,“ myslí si náměstek.

Do věci už se vložili i komunální politici. Například krajský zastupitel Josef Nekl (KSČM), který je zároveň členem městského zastupitelstva v Přerově, přečetl na jednání kraje protestní dopis učitelů.

„Přesunout silnoproudaře z Přerova do Lipníku považuji za nešťastné řešení. Co mi ale vadí nejvíce, je fakt, že měli učitelé zakázané vystoupit na jednání kraje. Proto jsem jejich dopis přečetl alespoň já,“ řekl Nekl.

„Naše stanovisko je pořád stejné. Chceme, aby se škola zachovala, protože v Přerově má silnoproudý obor tradici. Pokud by hrozil úbytek žáků, bylo by asi vhodnější, kdyby se učiliště u elektrárny spojilo s některou z přerovských škol podobného zaměření,“ myslí si primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD), který už kvůli tomu jednal i se zástupci společnosti ČEZ.

Právě v této firmě totiž mohou studenti z Přerova po absolvování školy nalézt pracovní uplatnění.