„Moje vůbec první krabička měla nápis Tunis a strašně se mi líbila. Psal se rok 1964 a já byl ve čtvrté třídě. Dnes vím, že to byly sirky, které se u nás vyráběly na vývoz. Od té doby jsem ale začal skládat krabičku ke krabičce. Živě si pamatuji na výlet do Vídně v roce 1968, viděl jsem krásně barevnou krabičku a já si půl hodiny dodával odvahy, abych si ji šel sám koupit. Mám ji samozřejmě dodnes," usmívá se Olomoučan Michal Urbášek.

Jeho sbírka čítá okolo tisícovky krabiček a doprovodných věcí. Říká, že zápalka jako taková zůstala víceméně stále stejná. Zápalka má prostě vždy hlavičku a tělo.

„Samozřejmě jsou speciální zápalky, kterými se podpalovaly pyrotechnické věci, mají větší hlavičku a déle hoří a někdo tvrdil, že snad hoří i pod vodou. Jiné zase jdou škrtnout o všechno. Jsou i různé barvy dřívek a jsou taky zápalky z voskovaného papíru," popisuje sběratel.

„Ve sbírce mám zastoupeno vše. Od drobných, půl centimetrových až po veliké, několik desítek centimetru dlouhé," pokračuje Michal Urbášek.

Jako nejdražší exponát by označil kousky z první republiky ale také ty ze vzdálených zemí, jako je Indie, Japonsko, nebo aktuálně Argentina.

Sehnat však zápalky však není až tak snadné, jak by se mohlo zdát. Zápalky jako takové totiž dnes pomalu ale jistě mizí.

„Zůstávají spíš krbové, sem tam se objeví nějaký zajímavý kousek jako suvenýr, ale skutečná funkčnost zápalek, že by s nimi někdo doma zapaloval, to se vytrácí. I já sám je používám maximálně na chalupě. Dost zápalek je však ve třetím světě nebo ve Spojených státech. Odtud se ke mně občas nějaký kousek dostane," vysvětluje.

Člověk si musí chystat činnost, až bude starý

Přiznává však, že když potřebuje oheň, neváhá a sáhne do svých železných zásob.

„Nedá se říct, že by někdy nastala taková nouze, že by bylo potřeba vyškrtat třeba celou krabičku. I když je pravda, že za minulého režimu, občas ani ty sirky nebyly. Ovšem, protože jsem měl zásobu velkou, tak mě to nikdy úplně nemrzelo, když jsem některou sirku použil," usmívá se muž.

Sirky však nejsou jeho jediným koníčkem.

„Věnuji se hodně psaní, teď jsem dokončil jednu knihu a ve svých volných chvílích se věnuji i výtvarnu. Člověk si musí chystat činnost, až bude starý. Tedy, abych se měl čemu věnovat a nečekal až mi dospějí vnuci a dozraje víno na vinohradu. To by bylo trochu málo," uzavírá Michal Urbášek.

Michal Urbášek, sběratel sirekVěk: 62
O mojí činnosti: vše co dělám, dělám rád a s chutí až do úplného vyčerpání fyzických, duševních, často i finančních rezerv. Ale člověk přece musí žít na plno, aby z toho života něco měl a ne jen se v něm bezvládně potácel, topil a dostatečně jej nenaplnil.
Oblíbený citát/ životní motto: svět patří těm co se neposerou.
Záliby a koníčky: výtvarná a literární tvorba, sběratelství, chatařství, someliérství a výroba pálenky z domácího ovoce v nejlepší pálenici široko daleko, shodou okolností právě v Lipníku
Můj sen: projet transsibiřskou magistrálu přes celé Rusko až do Vladivostoku, mají tam parádní secesní nádraží a přes Ćínu se vrátit zpět.