Zástupci měst očekávají, že v letošním roce usedne do lavic přibližně stejný počet dětí jako vloni.

V Hranicích ale nyní řeší problém s tím, že zatímco jedna ze zdejších škol nemá o děti nouzi, jiné dvě se jen stěží zaplní.

„Městská rada proto bude řešit, zda by nebylo vhodné omezit kapacitu základní školy 1. máje, o niž je mezi rodiči v Hranicích největší zájem. Obáváme se totiž, že může dojít k jejímu předimenzování, zatímco jiná zařízení - třeba Základní škola Struhlovsko nebo škola v Drahotuších – mají dětí málo,“ vysvětlil vedoucí odboru školství Městského úřadu v Hranicích Vojtěch Bušina.

Podle zákona musí být v jedné třídě nejméně 17 dětí. „Dvě školy v Hranicích se ale pohybují jen těsně nad touto hranicí,“ poznamenal.

Pokud by počet žáků ve třídě klesl pod sedmnáct, zařadily by se mezi výjimkové a jejich činnost by muselo podle Bušiny částečně financovat i město.

Podle předběžných odhadů má do základních škol v Hranicích nastoupit v příštím roce na dvě stě nových žáčků.

„Je to zhruba stejný počet jako vloni, kolem třiceti dětí mělo ale odklad docházky,“ doplnil Bušina.

Zápisy do pěti hranických škol proběhnou v termínech 18. a 19. ledna.

Problémy s přílišnou přeplněností některých zařízení a úbytkem dětí na jiných školách zatím v Přerově nemají takový dopad jako v Hranicích.

„U nás zatím tak dramatická situace není, i když jsou některé velmi vytížené školy – jako třeba ZŠ Trávník. Ta vloni otevírala dokonce čtyři první třídy,“ řekl zástupce vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Petr Hrbek.

Nejmenší zájem byl podle jeho slov vloni o Základní školu B. Němcové nebo Pod Skalkou a Hranická v Předmostí. Aby školy nalákaly budoucí prvňáčky, snaží se ještě v době před zápisy rodiče seznámit s prostředím, ve kterém budou jejich ratolesti od září trávit svůj čas.

„Uspořádali jsme den otevřených dveří, hravé dopoledne a také akci škola nanečisto, na které se mohou rodiče dětí ve zkráceném vyučování seznámit s prostředím naší školy,“ přiblížila akce pro prvňáčky ředitelka hranické ZŠ a MŠ Drahotuše Dagmar Pospíšilová.

„U nás si zase učitelé s dětmi připraví pohádku a rodiče se mohou dívat na to, jak jejich dítě pracuje,“ poznamenala k tomu ředitelka Základní školy Trávník v Přerově Marie Mifková.

Na baby boom si ještě počkají V Přerově se očekává, že v září usedne do školních lavic kolem 480 dětí. „Z demografické křivky vyplývá, že se jedná o mírný nárůst, vloni jich totiž bylo 460, “ informoval zástupce vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Petr Hrbek.

Na větší nápor dětí si však budou muset školy počkat ještě několik let. Baby boom, který nastal v poslední době, se totiž promítne do počtu nově zapsaných žáčků na školách nejdříve za čtyři až pět let.

V Přerově bude zápis prvňáků do všech devíti základních škol probíhat v jediném termínu – a tím je 11. a 12. únor.

Podle vedoucí odboru vnitřních věcí, školství a kultury Městského úřadu v Kojetíně Jany Nakládalové se ve zdejších dvou školách zaplní tři první třídy a zápis zde proběhne ve dnech 6. a 7. února.

Zápisy do základních škol v Lipníku se uskuteční 16. a 17. ledna, malotřídka ZŠ a MŠ Loučka přivítá prvňáčky 24. ledna a soukromá ZŠ Sluníčko v Lipníku má zápis 15. a 16. ledna. V loňském roce přišlo k zápisu do škol v Lipníku 81 dětí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika