Termín letošních zápisů připadl v Hranicích na čtvrtek 25. a pátek 26. března. Nových dvou oddělení, která se teprve připravují, se však netýkají.

„Pokud ještě školka fyzicky neexistuje, není zkolaudovaná a zapsaná v rejstříku škol a školských zařízení, pak není možné provést do ní zápis dětí,“ vysvětlil hranický mluvčí Petr Bakovský. Podle jeho předpokladu by měla být obě oddělení otevřena v září.

Již tradičně je v Hranicích poptávka po volných místech ve školkách vyšší než jejich nabídka. Město má ale ze zákona povinnost přijmout jen děti předškolního věku. O přijetí mladších dětí si rozhodují ředitelé mateřinek sami.

„Přednost mají hned po předškolácích ti, kteří mají trvalé bydliště v Hranicích a pak také přihlížíme k tomu, kdo již má v naší školce sourozence,“ uvedla jen některá kritéria přijetí ředitelka MŠ Pohádka na sídlišti Hromůvka Lenka Němčáková.

Větší šanci na umístění dítěte ve školce mají pak ženy zaměstnané před těmi, které jsou například na mateřské dovolené s mladším dítětem.

V uplynulých letech se stávalo, že rodiče obcházeli ve městě hned několik školek, aby tím zvýšili svou naději k nalezení volného místa. Ředitelky se pak vždy sešly a dohodly se, kam které dítě přiřadí, pokud se hlásilo na školek více.

„Bohužel to vyvolalo dojem, že si děti vybíráme,“ komentovala reakci na tyto schůzky Němčáková.

„Pravdou je, že jsme tím pouze chtěli celý proces urychlit. Když se totiž stalo, že jedno a totéž dítě bylo přijato na tři různé školky, automaticky tím zablokovalo dvě místa pro jiné děti a ty musely třeba dva měsíce čekat, až se na ten zádrhel, který nastal, přijde,“ vysvětlila Němčáková, proč se v minulých letech o výsledcích zápisů ředitelky navzájem informovaly.

Letos už prý se scházet nebudou. Předpokládají totiž, že s připravovaným otevřením nových oddělení již bude míst dostatek. Tuto domněnku potvrzuje i mluvčí města.

„Víme, že v Hranicích chybí ve školkách zhruba čtyřicet míst a tento rozdíl by právě měla nová oddělení pokrýt,“ řekl. Jedno oddělení bude zřízeno na ZŠ Struhlovsko, druhé na ZŠ Šromotovo.