Zápis se zde koná už zítra. V Hranicích proběhnou zápisy o týden později, v Přerově, Kojetíně a Tovačově pak až počátkem února.

Ředitelé škol odhadují, že v září usedne ve školních lavicích zhruba stejný počet žáků jako loni. „Na zápis se připravujeme už teď, protože víme, kolik dětí asi přijde. Starší žáci pro ně na přivítanou chystají různé výrobky z keramiky, záložky a drobné dárky,“ popsala slavnostní atmosféru ředitelka Alena Drietomská z malotřídní školy MŠ a ZŠ Loučka v Lipníku nad Bečvou.

Školu navštěvuje pouze 43 dětí, takže se podle jejích slov ví o každém novém prvňáčkovi. „Určitě se budeme snažit dětem první návštěvu školy co nejvíce zpříjemnit,“ poznamenala ředitelka.

Na zápisy prvňáků se už v předstihu připravují také na Základní škole Trávník v Přerově, a to i přesto, že zde zápis proběhne až v únoru.

„Osvědčila se nám příprava na školu hravou formou, takže už od prosince pořádáme pro děti z mateřských škol takzvané Pohádkové učení. Učitelé na něm názorně ukazují dětem, jak probíhá výuka ve školách, a děti se do ní aktivně zapojí. Součástí je i návštěva odborníků z pedagogicko – psychologické poradny,“ informovala ředitelka Základní školy v Trávník v Přerově Marie Mifková.

Podle jejích slov si teď většina rodičů školu pro své dítě pečlivě vybírá. „Je vidět, že si rodiče dávají na výběru hodně záležet, obcházejí jednotlivé školy a srovnávají způsob výuky i zájmové kroužky,“ shrnula ředitelka.

Základní škola Trávník v Přerově si prý nemůže stěžovat na malý zájem ze strany rodičů. Loni totiž prvňáčci zaplnili všechny čtyři třídy. „K zápisu nám přišlo celkem 101 dětí a letos očekáváme přibližně stejný počet,“ podotkla ředitelka.

Žádné výkyvy v počtu prvňáčků oproti loňskému roku neočekávají v Hranicích. „Loni přišlo k zápisu na 217 dětí, z toho jich 21 mělo odklad. Předpokládáme, že se letos přijde zapsat kolem dvou stovek prvňáků,“ shrnul mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov je ale nastupujících dětí stále méně než těch, které školu opouštějí. Tento trend by se měl změnit až za tři roky, kdy do škol nastoupí děti silných populačních ročníků, jež jsou nyní v přeplněných mateřských školkách.

V Přerově ani v Hranicích se ani přes mírný útlum počtu žáků neruší žádná ze škol. „Dál pokračuje všech devět základních škol a také jedna soukromá,“ upřesnila vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová. Loni přišlo v Přerově k zápisu na 510 dětí, z toho jich osm desítek odložilo docházku a jde k zápisu až letos.

„Rodiče možnosti odkladů poměrně hodně využívají. Musí ale své žádosti o odklad doložit potvrzením od psychologa, který posoudí, zda je dítě zralé absolvovat docházku. Tento trend se však možná do budoucna změní, protože se nyní schvaluje novela školského zákona. Podle ní budou moci děti zahájit docházku už v pěti letech,“ řekla vedoucí odboru školství.

Zápisy do škol na Přerovsku

Přerov 9. – 10. února (všechny školy)

Hranice 23. – 24. ledna (ZŠ Drahotuše jen 23. 1.)

Lipník 15. –16. ledna (ZŠ a MŠ Hranická) 15. ledna (ZŠ a MŠ Loučka) 21. – 22. ledna (ZŠ Osecká) 20. – 21. ledna (ZŠ a MŠ Sluníčko)

Kojetín 5. – 6. února (ZŠ Náměstí Míru) 5. – 6. února (ZŠ Svatopluka Čecha)

Tovačov 10. února (ZŠ aMŠ Tovačov)