Přesný rozsah škod si zatím nikdo netroufá odhadnout, stejně tak jako není konečný ani seznam zaplavených obcí. Majitelé domů v nejvíce postižených obcích se totiž teprve začali vracet domů a řada míst je stále pod vodou.

„Hasiči evidují na 427 evakuovaných osob, z nichž muselo být nouzově ubytováno na 236. Počet zaplavených domů na Přerovsku přesáhl tisícovku,“ upřesnil mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Symbolem záplav jsou zase Troubky

Nejvíce zasaženy jsou stejně jako před třinácti lety Troubky nad Bečvou.

„Budeme se zabývat jak součty škod, tak i dalším postupem při odstraňování následků povodní. Jsme připraveni reagovat na požadavky všech starostů,“ ujistil olomoucký hejtman Martin Tesařík.

Z kraje už také směřuje konkrétní požadavek na finanční pomoc od státu – to 15 ve výši milionů korun. V nejhůře postižených Troubkách si tento týden doslova podávají kliku ministři různých rezortů.

Například ministr obrany Martin Barták při své návštěvě přislíbil otevření tématu protipovodňovových opatření. Ministryně životního prostředí zase navrhla konkrétní možnosti ochrany obce.

„Nejvíce ze všeho teď prosazujeme poldry. Ty jsou nejdůležitější. Pokud se najde zhotovitel stavby, může žádat o dotaci z operačního programu našeho ministerstva. Stavbu je ale nutné realizovat do roku 2015,“ řekla ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Konkrétně ochrana Troubek nad Bečvou je ale podle ní složitým problémem.

„Stáli jsme nad mapami Troubek a protipovodňová opatření nejsou vůbec jednoduchá. Ukázali jsme si přímo na místě, že když se kolem Troubek postaví například čtyřmetrový val, je evidentní, že ten to nevyřeší. Tam je těch opatření potřeba vícero,“ doplnila.

Ve čtvrtek zase dorazil zjišťovat do Troubek potřeby zdejších obyvatel ministr vnitra Martin Pecina.

V obcích se uklízí

Starostové nejhůře postižených obcí mají teď plné ruce práce s úklidem a pomocí postiženým.

„Z obecních objektů je na tom asi nejhůře školka. Škodu zatím nedokážeme přesně odhadnout, protože pod vodou je stále dvacet procent území obce. Majitelé domů obvolávají své pojišťovny. Odčerpávání je ale zatím těžké, protože za Troubkami se tvoří velké laguny,“ řekl starosta obce Radek Brázda.

„S pomocí hasičů odstraňujeme následky záplav. Čerpání vody ze sklepních prostor ale není v současné době příliš efektivní a účinné, protože hladina spodní vody je vysoká a může dojít k poškození izolace, podlah či konstrukcí vracející se vodou,“ shrnuli také členové povodňové komise v Lipníku nad Bečvou.

V současné době už je obnovený provoz na cyklostezce mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou, a to po asfaltové části. Vstup do Škrabalky ale zatím není povolen.

Velký úklid probíhá také v samotném Přerově. Hasiči odčerpávají vodu z areálu zaplavené teplárny, zjišťuje se rozsah škod v zaplaveném hotelu Jana, ornitologické stanici, na lagunách a tenisové hale.

„Sklep jsem měla pod vodou, takže někde musím sehnat vysoušeče a uklidit tu spoušť. Před třinácti lety to ale bylo daleko horší,“ řekla jedna z obyvatelek nábřeží Edvarda Beneše v Přerově, kde se voda dostala až do sklepů.

„Ohrožovala nás hlavně říčka Moštěnka, nebyli jsme ale postiženi tak, jako v roce 1997. Některým domům hrozilo zaplavení, hasiči ale nepřetržitě odčerpávali vodu do Mlýnského náhonu. Díky tomu, že se zvýšila jeho kapacita, jsme spolehlivě odvedli vodu,“ poznamenal zase starosta z Vlkoše Miroslav Kroupa.

Stav nebezpečí prodloužen

Stav nebezpečí na Hranicku a Přerovsku, který byl kvůli povodním vyhlášen do pátku 21. května, prodloužil olomoucký hejtman až do 31. května. Důvodem je především stav v Troubkách, kam se dosud nemohli vrátit všichni obyvatelé obce.

Hejtman také požádal dopisem dodavatele elektrické energie do Troubek, aby zvážil dočasné tříměsíční snížení ceny elektřiny. Důvodem je energetická náročnost vysoušení objektů. Kraj se zároveň zabývá situací v přerovské teplárně, které se dosud nepodařilo obnovit provoz. Pokračuje se také v zásobování Troubek potravinami.