Jak informovaly České dráhy, u všech spojů SC Pendolino je do odvolání zrušena povinná rezervace. Některé spoje jsou zrušeny úplně, jiné částečně a nahrazeny jsou autobusovou dopravou.

Nadále je přerušen provoz na hlavním železničním tahu do Ostravy. Vlaky jezdí v úseku Polom – Ostrava – Bohumín a ve směru z Prahy, Olomouce a Brna končí svoji jízdu v Hranicích na Moravě.

Mezi Hranicemi na Moravě a Polomí se podařilo zajistit náhradní autobusovou dopravu. Stanice Polom je již zprovozněna. Situace se však velice rychle mění.

Aktuální informace získají cestující na lince Ceských drah 840 112 113 a na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.

Krajští hasiči v noci zachraňovali na Hranicku na šest desítek lidí, včetně deseti dětí. Voda z potoků a řek zaplavila sklepy, domy, zahrady a silnice v Hranicích, Hustopečích nad Bečvou a Bělotíně.

S velkými problémy se na Hranicku od noci potýkají také železničáři. Problémy začaly již ve středu večer poškozenou trolejí u Jablůnky na Vsetínsku.

Od nočních hodin je hlavní trať z Hranic do Ostravy je zcela neprůjezdná. Cestující do Polomi vozí náhradní autobusy. Trať podemlela velká voda. Veškeré vlaky jsou v úseku zrušeny. Z Polomi dále na Ostravsko jezdila kyvadlově elektrická souprava.

Místo pendolina jezdí autobusy

Dálkové spoje včetně Pendolina budou během pátku ukončovat svou jízdu v Hranicích nebo budou vedeny odklonem. Ten však u nočních vlaků zapříčinil více než tříhodinová zpoždění.

Povodeň zasáhla i trať mezi Hranicemi a Hustopečemi nad Bečvou. Zde však podle aktuálních informací je zprovozněna jedna traťová kolej. V důsledku výluky druhé koleje vlaky mohou nabírat asi patnáctiminutová zpoždění.

S ohledem na vzniklou situaci na železnici i na silnicích České dráhy vyzývají cestující, aby zvážili případné cesty v oblasti střední Moravy. Pokud už někdo vyjet potřebuje, doporučujeme, aby se předem informoval na internetu nebo na naší informační lince,“ sdělila mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

U Hranic je pro veškerou dopravu uzavřen sjezd z dálnice D 47.

V Hranicích byl ještě v ranních hodinách pod vodou Židovský hřbitov. Čtyřhodinová bouře utichla kolem jedenácté večer. S problémy se potýkali i na sídlišti Hromůvka, kde některé domy zaneslo bahno z právě probíhající rekonstrukce. Sklepy byly zaplaveny vodou, kterou obyvatelé vynášeli v kýblech.

Na Olomoucku řeky zatím nehrozí

Přímo v krajském městě v hlavním toku Moravy ve čtvrtek ráno v devět ráno dosahovala voda 218 centimetrů. Od včerejší deváté hodiny se zvedla o čtyřicet centimetrů, k vyhlášení prvního stupně ji stále ještě chybí téměř jedn a půl metru.

Stejně tak zatím podle údajů Českého hydrometeorolo­gického ústavu z dnešního rána nenastalo povodňové nebezpečí na jejích přítocích Třebůvce, kde v Lošticích dosahovala hladina 149 centimetr a v Bystřici ve Velké Bystřici 137 centimetrů.

Zasedala povodňová komise

Ve středu ráno zasedla v Olomouckém kraji Povodňová komise Olomouckého kraje svolaná hejtmanem Martinem Tesaříkem.

Během noci byly v terénu dobrovolní i profesionální hasiči, kteří řešili nejen situaci v Olomouckého kraji, ale pomáhali také kolegům ze sousedního Moravskoslezského kraje.

„Převažovala záchrana lidí ze zatopených objektů, voda byla strašně rychlá,“ uvedl náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík. Hasiči jsou připraveni čerpat vodu ze sklepů a dalších prostor, podmínkou je však opadnutí vody.

Připraveni vyrazit na pomoc s likvidací následků povodňových jevů jsou také armádní záchranáři, prozatím však nebylo nutné je využít. Policie střeží evakuované objekty a dohlíží na dodržování dopravních omezení, která si situace vyžádala.

Podle hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka se kraj připravuje na možnost, že by odpoledne znovu pršelo.

„Prognóza Českého hydrometeorolo­gického ústavu je nepříznivá, navíc je v současné situaci obtížné odhadnout, kde srážky nakonec doopravdy spadnou,“ uvedl hejtman.

Především přítoky řeky Bečvy jsou naplněné a další déšť by mohl vést k jejich vylití z koryt. Hejtman Tesařík, který měl dnes odjet na zasedání Rady Asociace krajů České republiky, zrušil svůj program a zůstává v regionu, aby mohl koordinovat další postup.

Kraj zároveň kontaktuje starosty postižených obcí a zjišťuje škody na vodohospodářské infrastruktuře. V případě potřeby se bude podílet na zajištění náhradních dodávek pitné vody.

Zpravodajové Deníku