Přesto podle vodohospodářů deště výrazně nezlepšily stavy v tocích. Na Olomoucku jsou stále pod dlouhodobým průměrem.
Výrazně optimističtější je pohled na Bečvu na Přerovsku, na které se projevily podstatně vydatnější srážky v Beskydech.
V uplynulém měsíci spadlo nejvíce srážek 23. května , kdy se úhrny pohybovaly mezi 13 až 24 milimetry. V Olomouci napršelo předminulou sobotu 20 milimetrů a v Šumperku 18,4 milimetrů.
„Nejvíce, 23,5 milimetrů spadlo dne 23. května na Dlouhých Strání a ve Sklené, části Malé Moravy na Šumpersku,“ informoval Pavel Lipina, vedoucí Oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu Ostrava.
"Mokrý" květen
Květnové deště na Olomoucku a Šumperku přinesly mezi 50 až 60 milimetry. Jak Deníku sdělil Pavel Lipina, v Olomouci celkově napršelo 67,9 milimetru, v Šumperku 57,8, v Branné 77,7 a na Paprsku 121,4 litrů na metr čtvereční.
Dlouhodobý květnový úhrn srážek za období let 1981–2010 je přitom v Branné 76 milimetrů, Dlouhých Stráních 115 milimetrů, v Olomouci 63, na Paprsku 115 a v Šumperku 66 milimetrů.
Podle Povodí Moravy jsou po srážkách v uplynulých dvou týdnech průtoky v tocích odlišné v různých částech povodí Moravy.
V Beskydech, kde byly dosaženy nejvyšší srážkové úhrny, na Vsetínsku podle Lipiny spadlo 100 milimetrů, teče aktuálně i dvojnásobek průměrného množství.
Na Olomoucku naopak zůstávají i třetinové.
„Lokálně došlo k navýšení hladin toků v oblastech s vyššími srážkovými úhrny. Nejvýraznější vzestup zaznamenala řeka Bečva, která dosáhla více než dvojnásobku průměrného květnového průtoku. Řada dalších toků se dostala alespoň na květnový průměr. Aktuálně ale hladiny na řadě míst opět klesají k podprůměrným hodnotám,“ popisoval hydrologickou situaci generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Vyschlá Romže, třetinová Třebůvka
Morava v Olomouci je aktuálně na 43 procentech průměru, Oskava v Uničově na 24 procentech.
„Bystřice ve Velké Bystřici dosahuje aktuálně 43 procent, Desná v Šumperku 69, Třebůvka v Lošticích pak 32 procent,“ sdělil Deníku mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař s tím, že řeka Romže vykazuje jen 8 procent průměrného průtoku.
Vodohospodáři upozornili, že vlivem dotoku srážek se dá očekávat ještě mírný růst průtoků v nižších částech povodí.
„Další výhled bude záviset na tom, zda budou či nebudou srážky pokračovat,“ dodal Chmelař.
Vodohospodáři vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci doporučili vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami. K zákazu používat vodu k zalévání zahrad či napouštění bazénů přikročila již v březnu a dubnu řada obcí v Olomouckém kraji.
V dubnu spadlo v Olomouckém kraji průměrně pouze 8,0 milimetrů srážek, což je 18 procent dlouhodobého normálu za období 1981–2010. Podle klimatologů se jednalo o srážkově mimořádně podnormální měsíc. V období od roku 1961 je to druhý nejnižší dubnový úhrn srážek v Olomouckém kraji - nejnižší byl v roce 2007, kdy spadlo v kraji v průměru 5,0 milimetrů vody.