„Když jsem minulý rok v květnu vystupovala z autobusu na zastávce Komenského u sochy Panenky Marie, upadla jsem a poranila si kyčel. Sanitka mě v bezvědomí odvezla do nemocnice, kde jsem musela podstoupit operaci kyčelního kloubu,“ svěřila se jednaosmdesátiletá seniorka z Hranic, která odmítla prozradit své jméno, neboť se nechtěla vystavovat dalším problémům. V přerovské nemocnici žena strávila sedm týdnů, po operaci jí navíc zůstala viditelná jizva.

MHD v Hranicích zajišťuje dopravce ČSAD Frýdek-Místek, který ve městě provozuje celkem šest autobusových linek. Tvrzení, že řidiči zastavují chybně, dopravce odmítá.

„Řidiči ví, že mají zastavovat co nejblíže u chodníku. Pokud jim však v cestě brání nějaká překážka, tak tam zastavit nemohou. Žádné stížnosti od cestujících ani úrazy jsme zatím nezaznamenali,“ uvedl vedoucí provozu osobní dopravy ČSAD Frýdek-Místek Vladimír Pavlásek.

Nejsou zkušenosti jako zkušenosti

Největší problémy při nastupování a vystupování z autobusů mají senioři, kteří kvůli zdravotním problémům chodí o berlích. Když autobus nezastaví přímo u okraje chodníku, jsou pro ně nástupní schůdky ze silnice příliš vysoko.

„Na autobusovém nádraží řidiči často zastavují mimo zastávku, a proto musím vystupovat přímo na silnici, což je pro mě moc daleko. Zkoušela jsem řidiče poprosit, ať popojede, ale vůbec nereagoval,“ popsala své problémy s jízdou autobusem seniorka Drahomíra Hylšová.

Avšak zdaleka ne všichni řidiči ignorují své cestující. Někteří se jim naopak snaží vyhovět.

„Když na zastávce vidím staršího člověka o berlích, snažím se najet co nejblíže. U kraje chodníku zastavuju, i když mě o to cestující požádá přímo za jízdy,“ vysvětlil řidič autobusu hranické MHD Milan Šarközi.

Zapeklitá je zastávka na Masarykově náměstí

Některé zastávky však řidičům neumožňují dojet až ke kraji chodníku. Jedná se především o ty, které nedávno prodělaly rekonstrukci.

„Někde mi v cestě překáží nové konstrukce zastávek. Kdybych zajel až k chodníku, rozbil bych tak zpětné zrcátko, které je připevněné na boku autobusu,“ upřesnil Šarközi.

Nejhorší zastávka se podle řidičů nachází na Masarykově náměstí. Její nevhodné umístění řidičům nedovoluje zajet až k chodníku, pokud pak zahýbají doprava a pokračují v jízdě směrem k zámku. Cestující proto musí nastupovat uprostřed silnice.

„Na náměstí zastavuju na prostředku cesty, protože jinak to nejde. Couvat nemůžu, a kdybych zajel až k okraji, tak bych při vyjíždění porazil sloupky, které lemují silnici,“ obhájil se řidič Šarközi.

Mezi seniory lze však najít i ty, kteří s řidiči autobusů žádné špatné zkušenosti nemají. „S nastupováním jsem nikdy problém neměl, a to jsem po operaci obou kolen,“ prohlásil starší muž chodící o berlích.

IVETA PODEŠVOVÁ

Na náměstí se u chodníku špatně staví

Hraničtí senioři si stěžují, že řidiči autobusů městské hromadné dopravy zastavují daleko od chodníků