Podle jeho názoru se podpisem kupní smlouvy s investorskou společností Opera Bohemia o prodeji domů ve zchátralé čtvrti nesnímá z města odpovědnost za další dění v této lokalitě.

„Co bude s romskými občany dál? Jak je na situaci ve Škodově ulici město připravené?“, ptal se na jednání zastupitel Puchalský.

Investorská společnost Opera Bohemia už před rokem slíbila, že Romům sežene náhradní bydlení. K dnešnímu dni se ale ze Škodovy ulice odstěhovala pouze část nájemníků a zhruba třicet rodin stále nemá náhradní bydlení.

Domy ve Škodově ulici se přitom mají zbourat a na jejich místě vyroste multifunkční objekt, ve kterém budou byty a obchody. Podle zastupitele Puchalského není pravda, že město nemá právo do věci vstupovat.

„Investor neplní ujednání kupní smlouvy a já považuji postup magistrátu za nepřijatelný. Navrhuji, aby primátor města komunikoval s investorskou společností a vynutil si plnění závazku,“ podotkl Puchalský.

Náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS) ale výroky zastupitele mírnil. „Na vyřešení náhradního bydlení má firma čtyři roky. Ještě neuplynulo ani dvanáct měsíců,“ řekl Kulíšek.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) k tomu dodal, že celou věc rozhodně nebere na lehkou váhu.

„Situace není jednoduchá. Jakákoliv medializace toho, kam se mají Romové přestěhovat, ji navíc ještě komplikuje. Investor chce naplnit závazek vůči městu, ale potřebuje více času. Má navíc zájem rozšířit svůj záměr i do areálu bývalé slévárny Heinik,“ poznamenal Lajtoch.

Primátor přislíbil, že bude o věci mluvit se zástupci investorské společnosti Opera Bohemia. Jednatel této firmy Bohumil Chodil se už dříve hájil tím, že hledání náhradního bydlení pro Romy vázne na neochotě majitelů domů a xenofobních náladách ve společnosti.

„Vždy, když se lidé v obci dozvěděli, že se k nim mají nastěhovat Romové, tak proti tomu protestovali. Majitelé domů potom kvůli mínění občanů ze záměru vycouvali,“ popsal komplikace Bohumil Chodil.