Obyvatelé zmíněného domu by se totiž mohli odpojit od systému centrálního vytápění, které provozuje městská společnost Ekoltes. Ta by tím přišla o zákazníky.

Chtěli ušetřit

S žádostí o koupi pozemku přišli obyvatelé čtyř vchodů panelového domu na třídě 1. máje. Ti nedávno od města koupili byty do svého vlastnictví.

„Když jsme je koupili, začali jsme hledat, jak uspořit náklady za energie. V našem domě totiž žije řada důchodců a dalších lidí, kteří nemají peněz na rozdávání,“ popsal situaci v domě jeden z jeho obyvatel Ivo Holec.

Hned několik projektů, které si lidé z dotčených paneláků nechali zpracovat, se ukázalo jako levnější forma vytápění než ta, kterou nabízí firma Ekoltes, jež se stará o tepelné hospodářství v Hranicích.

Odhlasovali si vlastní kotelnu

„Společně jsme si tedy odhlasovali, že chceme mít vlastní kotelnu. Mezitím ale vešel v platnost nový stavební zákon, podle kterého musí být komín, který ke kotelně patří, na vlastním pozemku. Proto jsme město požádali o jeho odkoupení,“ vysvětlil Ivo Holec.

Současné hranické radniční koalici se však prodej pozemku nezamlouval. Tím, že by si dům postavil vlastní kotelnu, odpojil by se od centrálního vytápění firmou Ekoltes. A ta je majetkem města.

„Ekoltes patří městu, všechny jeho investice jsou města, když dojde k atomizaci tepelného hospodářství, budou ohroženy investice města,“ uvedl zastupitel Radek Hlavinka (ODS), který je také předsedou představenstva Ekoltesu.

Bouřlivá diskuse

Mezi zastupiteli se pak rozpoutala bouřlivá diskuse, jak se k celé věci postavit. „Bude to precedent, prodáme-li dnes ten pozemek, budeme je pak muset prodat všem dalším žadatelům,“ podotkla zastupitelka Jarmila Živná (Hranice 2000).

„Prodali jsme lidem byty a oni se teď chtějí co nejlépe rozhodnout. Pokud je Ekoltes nepřesvědčí, že je lepší, tak ať si postaví vlastní kotelnu,“ postavil se na stranu žadatelů další ze zastupitelů Radek Fojtů.

Otazník se vznášel i nad tím, zda by se neměli hlasování zdržet ti zastupitelé, kteří jsou na společnosti Ekoltes nějakým způsobem zainteresováni.

To se týkalo především ředitele společnosti Milana Vinklera (Strana zelených), předsedy představenstva Radka Hlavinky a celé městské rady, která tvoří valnou hromadu společnosti.

„Všichni z nich jsou ekonomicky zainteresovaní na Ekoltesu. Jediným účelem neschválení prodeje pozemku je zabránit tomu, aby si lidé postavili vlastní kotelnu,“ vysvětlil zastupitel Zdeněk Špiřík (KSČM).

Tuto námitku však radní odmítli. Kvůli jejich hlasům se pak radniční koalici podařilo prodej pozemku zmařit. „Je to hanba, když nám kvůli vlastním zájmům neprodáte půl metru čtverečního pozemku. Ode mě se hlasu ve volbách už nedočkáte,“ protestovala proti rozhodnutí zastupitelstva Františka Stoklásková, jedna z obyvatelek panelového domu na třídě 1. máje.

Lidé mají další varianty

Podle Ivo Holce však zastupitelé záměru obyvatel domu odpojit se od ústředního vytápění Ekoltesu nezabránili. „Máme ještě další dvě varianty. Bohužel ta, která počítala s komínem, byla ze všech nejlevnější,“ řekl Ivo Holec.