VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo vs. rada: na jednání zastupitelstva létala silná slova o odvolání

Poslední jednání hranického zastupitelstva za sebou zanechalo podivnou pachuť. Závěrečná hodina zasedání se totiž nesla ve značně vyostřeném duchu. Předmětem sváru se stalo usnesení z dubnového jednání, v němž zastupitelstvo doporučovalo jako kandidáta do dozorčí rady Ekoltesu Jana Liedermanna.

7.7.2018
SDÍLEJ:

Městský úřad v Hranicích. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Barbora Jestřebská

Čtyři ze sedmi členů rady se však nakonec na valné hromadě rozhodli kandidáta zastupitelstva nepodpořit. Podle Vladimíra Juračky by to za normálních okolností byl důvod pro odvolání členů rady.

„Rada nesplnila usnesení zastupitelstva o dosazení Jana Liedermanna do dozorčí rady společnosti Ekoltes. Řeknu vám, že s něčím podobným jsem se za dobu svého působení v zastupitelstvu ještě nesetkal. Nesetkal jsem se s tím, že by se zastupitelstvo usneslo, a rada usnesení neschválila. Kdyby nebylo tři měsíce před koncem volebního období, věřte mi, že bych nechal hlasovat o odvolání radních, kteří za tím stojí," prohlásil na jednání zastupitelstva Vladimír Juračka.

Ten svou kritiku směřoval k členům rady za hnutí Otevřená radnice, místostarostovi Ivu Lesákovi, Robertu Selzerovi a Ctiradu Poláškovi. Stejně tak proti Jiřímu Hašovi z KDU-ČSL.

“Já si toto rozhodnutí vysvětluji jako ukázku arogance moci. Není náhodou, že tři ze čtyř radních, kvůli kterým nebylo usnesení přijato, se pohybují v podnikatelské branži, kde není prostor pro nějaké demokratické principy,“ nebral si Vladimír Juračka servítky.
„Jednalo se o návrh zastupitelstva, opakuji o návrh. To neznamená, že rada musí tento návrh schválit,“ reagoval na slova Vladimíra Juračky radní a zastupitel Robert Selzer.

„Roberte, ty asi do smrti nepochopíš základy demokracie, a sice že rada podléhá zastupitelstvu. A jestli rada hlasuje jinak, než rozhodlo zastupitelstvo, tak to má jasné řešení. Radu odvolat a dosadit do ní takové lidi, kteří budou k zastupitelstvu loajální,“ stál si za svým Vladimír Juračka.

S tím však nesouhlasil další z radních. "To není, jak ty tvrdíš, Vladimíre, že rada v tomto musí zastupitelstvo poslouchat. Ani podle zákona nemusí. Podle zákona zastupitelstvo navrhuje a rada volí. Rada tedy má tu volební odpovědnost," odvětil Jiří Haša.

Nejrozsáhlejší reakci na slova Vladimíra Juračky si pak připravil Ctirad Polášek. "My víme, že jste dnes měli to hlasování o odvolání připravené, a že jste jej nevyvolali jen proto, že jste nakonec neměli dost hlasů. Scénář měl být zkrátka jiný a všechno to měl řídit starosta Jiří Kudláček, který zde rozehrává svoje politické hry a chce nás diskreditovat," uvedl Ctirad Polášek.

“A na rovinu, mám vhled do fungování rady, a Jiří Kudláček není tím hlavním hybatelem. Lidmi, kteří zvedají velké projekty ze země a jsou schopni je tlačit kupředu jsou právě ti, které jste chtěli odvolat. Mluvím například o autobusovém nádraží s dopravním terminálem, obchvatu či protipovodňových opatřeních, " dodal Polášek.

Tato slova si nenechal starosta Jiří Kudláček líbit. „Já si myslím, že pokud například politik někde stříhá pásku, tak by mělo být jasné, že za tím nestojí pouze on, ale obrovské kvantum lidí. Co se týče informačního centra o Propasti, tak bychom měli poděkovat především Vlastě Zapatové. Obchvat města je pak z 98 procent práce paní Hynčicové. Takže já bych se tady nechvástal tím, že to dělá někdo od vás,“ poukázal Jiří Kudláček nepřímo na místostarostu Iva Lesáka, který se jednání zastupitelstva nezúčastnil. Místostarosta během posledního měsíce slavnostně přestříhával pásku při otevírání nového infocentra v Teplicích i při zahájení výstavby nové cyklostezky.

„Věci, které jste si dneska připravili, abyste špinili nás, kteří s vašimi názory nesouhlasí, jsou absolutně irelevantní. Všechno, co tady dneska probíráme, jste způsobili vy tím, že jste nesouhlasili s rozhodnutím zastupitelstva. A ta zmíněná arogance moci spočívá v tom, že když najdete právní kličku, tak jste dokonce schopni nerespektovat rozhodnutí zastupitelstva,“ uzavřel Jiří Kudláček.
Celý zvukový záznam z jednání zastupitelstva si můžete stáhnout na webových stránkách města.

“Víme, že hlasování o odvolání, bylo v plánu," uvedl místostarosta Lesák. “Kdyby se hlasovalo, zdržel bych se," říká starosta Kudláček

Posledního jednání zastupitelstva se nezúčastnila jedna z hlavních postav vášnivých diskuzí, místostarosta Ivo Lesák. Ten je podle svých slov průběhem zastupitelstva šokován a stejně jako jeho kolegové z hnutí Otevřená radnice vidí za krizí na radnici starostu Jiřího Kudláčka. Starosta tvrzení o zákulisních hrách razantně odmítá.

Místostarosta Ivo Lesák podle svých slov ví, že část zastupitelstva odvolání jeho osoby a dalších radních skutečně připravovala. „Zastupitelstvo se nyní sice rozdělilo na jakési dva politické tábory, ale i tak v tom druhém táboře nadále zůstali lidé, kteří s tím připravovaným odvoláním nesouhlasili. Rozhodli se to vyjádřit tím, že na zasedání nepřišli,“ uvedl Ivo Lesák. „Proto pak iniciátoři hlasování ani nevyvolali, protože jim chyběly potřebné hlasy, se kterými původně počítali,“ pokračoval místostarosta Ivo Lesák.
Ten se jednání také nezúčastnil, byl mimo republiku. „Byl jsem v zahraničí na synově promoci a jednání jsem si poslechl až ze záznamu. Řeč pana Juračky lze brát jako jakousi odplatu za vývoj na radnici bezprostředně po minulých volbách, a dá se v podstatě i pochopit. Tím člověkem v pozadí je však bohužel pan Kudláček, který zřejmě čekal na chvíli, kdy mohl začít rozdávat posty svým potencionálním koaličním partnerům,“ myslí si Ivo Lesák.

„Pan starosta na valné hromadě, kde jsme měli hlasovat o Janu Liedermannovi, prohlásil, že tohoto kandidáta projednal se všemi politickými kluby. S námi ale nic takového neprojednával. Proto jsme se rozhodli zdržet hlasování, protože jsme nesouhlasili s postupem pana starosty, který nás obešel, a vyjednal si svého kandidáta. My jsme počítali s paní Tvrdoňovou, která by byla logickou náhradou za zesnulého pana Holce, protože je stejně jako on členkou rady i ANO,“ popsal Ivo Lesák.

Jiří Kudláček něco takového odmítá. „Tvrzení, že někoho ovlivňuji je samozřejmě směšné. Političtí matadoři jako je pan Juračka, se rozhodně nenechají ovlivňovat, to mi věřte. To, že jsem na valné hromadě uvedl, že byla nominace pana Liedermanna projednána se všemi politickými kluby, bylo opřeno o hlasování zastupitelstva, kde byla nominace jasně schválena, a to i členy Otevřené radnice,“ sdělil šéf hranické radnice.

Zákulisní diskuze o možném odvolání radních starosta nepopírá. Jedním dechem však odmítá, že by byl právě on jejich iniciátorem. „Podle mého názoru by to vedlo ke zbytečné destabilizaci města. Kdyby k hlasování nakonec došlo, zdržel bych se,“ prozradil Jiří Kudláček.

Ten si stojí také za svými slovy o „přestříhávání pásek“ na adresu Iva Lesáka „Všichni jsme například politicky rozhodli, že se infocentrum udělá. Vlasta Zapatová na tom tři čtvrtě roku denně pracovala, pan Lesák tam naproti tomu třikrát dojel. Myslím tedy, že je jaksi nekorektní tvrdit, že je to moje dítě. Nesnižuji práci pana Lesáka, kterou za toto volební období odvedl, ale s tímto nesouhlasím,“ řekl Jiří Kudláček.

Místostarosta má na věc pochopitelně jiný názor. „Ano je to týmová práce. Ale ta se skládá z části řekněme provozní a řídící. Nikdy jsem si nepřivlastňoval cizí práci a uvědomuji si, jak nesmírně pracovité a šikovné lidi tady na úřadě máme. Ale jak říkám, samozřejmě nemůže fungovat řízení bez provozu, ale zároveň nemůže fungovat provoz bez řízení,“ uzavřel Ivo Lesák. 

O co šlo?
Na dubnovém jednání hranické zastupitelstvo schválilo usnesení, v němž doporučovalo radě města, aby zvolila členem dozorčí rady společnosti Ekoltes zastupitele Jana Liedermanna (ČSSD), jako náhradu za zesnulého Ivo Holce (ANO). Rada města, která je zároveň valnou hromadou společnosti Ekoltes, však svým hlasováním kandidáta zastupitelstva nepodpořila. Čtyři ze sedmi radních se totiž hlasování zdrželi.

Jednalo se o členy rady z hnutí Otevřená radnice, místostarostu Iva Lesáka, Roberta Selzera a Ctirada Poláška. Dosazení Jana Liedermanna neodpořil ani Jiří Haša za KDU-ČSL. Podle Vladimíra Juračky (Hranice 2000) i starosty Jiřího Kudláčka (ODA) šlo o zásadní porušení standardních demokratických postupů.

Podle Iva Lesáka a jeho kolegů bylo jejich rozhodnutí zcela v souladu se zákonem, tudíž na něj měli plné právo.

Autor: David Král

7.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč Pomocní pracovníci v zahradnictví Pracovník/ce pro výsadbu zeleně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED nebo po dohodě., , Nabízíme:, možnost ubytování, prémie., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: y.matouskova@gresh.cz. Pracoviště: Gresh lipník s.r.o. - pracoviště lipník nad bečvou, Jiráskova, č.p. 518, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Yvona Matoušková, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 7 500 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - skladník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, administrativní a skladová práce; příjem, třídění a expedice zboží; komunikace se zákazníky; vystavování dokladů ke zboží, , Požadavky:, praxe v administrativě, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: lubomir.hlavacek@florplant.cz;, - telefonicky (v dopoledních hodinách) na čísle 737 202 858 - pan Lubomír Hlaváček. Pracoviště: Florplant s.r.o. - pracoviště hranice, K. Čapka, č.p. 2006, 753 01 Hranice 1. Informace: Lubomír Hlaváček, +420 737 202 858. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 98 Kč Účetní všeobecní Účetní (OZP). Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 98.5 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., Po dohodě možný nástup ihned. Při oboustranné spokojenosti prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou., , Požadujeme: , dobrou znalost českého jazyka i písmem, znalost podvojného účetnictví, komunikativnost, minimálně 5 let praxe v oboru. Časová flexibilita, zodpovědnost nutností. , , Nabízíme:, Dlouhodobé stabilní zaměstnání, příjemný kolektiv., , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: jmeli.prodej@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 734 110 304 - p. Zapletalová. Pracoviště: Přírodní dekorace s.r.o. - pracoviště hustopeče n.b., Nádražní, č.p. 216, 753 66 Hustopeče nad Bečvou. Informace: Klára Zapletalová, +420 734 110 304. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, možnost prodloužení smlouvy; příspěvek na stravu, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: restaurace@kis-prerov.cz;, - telefonicky na čísle 733 690 664;, - osobně na adrese: Kulturní a informační služby města Přerova - pracoviště Městský dům, Kratochvílova č.p. 148/1, 750 02 Přerov. Pracoviště: Kulturní a informační služby města přerova - pracoviště městský dům, Kratochvílova, č.p. 148, 750 02 Přerov 2. Informace: Alena Pastorková, +420 733 690 664.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlatou babičku roku volili v olomouckém pavilonu A výstaviště Flora. Alena Varošová Zlatá babička 2018
12

Babičkou roku se stala Alena Várošová. Podívejte se na její radost

Ilustrační foto.

Z náklaďáků naftový upír vysál přes 200 litrů

Starosta Lipníku: Důležité je, aby všichni zastupitelé táhli za jeden provaz

Miloslav Přikryl je jedním z nejdéle sloužících starostů na Přerovsku a na radnici v Lipníku nad Bečvou už „vládne“ čtvrté volební období. Jako bývalý přednosta Okresního úřadu v Přerově ale dodnes vnímá jako nejcennější životní lekci katastrofální záplavy roce 1997, kdy koordinoval záchranné práce a pomáhal s obnovou zpustošeného regionu.

Kritická situace? Ústí propadlo s Opavou a potřebuje posílit

Ani na sedmý pokus se fotbalistům Ústí nepodařilo zvítězit. Doma proti rezervě Opavy navíc padli vysoko 0:4, ani to však není hlavní důvod, proč se situace Sokolu zdá být kritická.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Lesy jsou plné hřibů. Pošlete nám fotky vašich úlovků

Houbaři konečně dočkali. Napříč celým Olomouckým krajem vyrazily především hřiby smrkové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT