Hranické kasárny propojuje téměř kilometrová chodba a lidé dodnes spekulují, zda je pravdou, že jeden z nejúspěšnějších atletů všech dob tam potil „krev“ v rámci přípravy na olympiádu v Londýně. V Hranicích pobyl Emil Zátopek dva roky a v knize vzpomínek potvrzuje, že na chodbách skutečně trénoval. Z okna akademie se přitom díval na atletickou dráhu.

„Všichni se divili, proč se nořím s těžkýma botama v hlubokých pilinách, když v tretrách po dráze je to snazší. Mně šlo právě o tu dřinu. Zvedat nohy, které se bořily, pachtit se dál a dál, to bylo něco pro mě!“ popisuje drsnou přípravu v jízdárně akademie.

„Úhlopříčkami co nejrychleji, po kratších stranách volně – tak jsem rejdil na jízdárně i 10 kilometrů za večer,“ píše.

Originál nahradil Terezín

Trénink výjimečného běžce v kasárnách zaujal filmaře a ve snímku Zátopek režiséra Davida Ondříčka herec Václav Neužil skutečně „maká“ na chodbě kasáren.

„Ne, nejsou to ta v Hranicích,“ odhaluje filmařský „trik“ Daria Špačková ze společnosti Lucky Man Films. „Byly to kasárny Terezín,“ upřesnila vybranou lokaci.

Na Hranice, kde po válce studoval a stal se vojákem z povolání, Emil Zátopek velice rád vzpomínal. Vojnu měl rád. Uniformu oblékl hned po válce mezi prvními dobrovolníky.

„Cvičil jsem v lese, ranní gymnastiku, pochody, běhání, prostě trénink od ráda do večera. I časné vstávání jsem si oblíbil. Poznal jsem, jak to cvičí vůli, sebeovládání a houževnatost. Nevynechal jsem jediné bojové nebo noční cvičení a přískoky jsem běhal se stejným zanícením jako své dvoustovky na atletické dráze,“ popisuje v knize.

„Řekl jsem si, že vojna je pro sportovce bezvadná věc a že uniformu za civil nevyměním. Přihlásil jsem se do Vojenské akademie a ještě dříve, než jsem se stal důstojníkem, dosáhl jsem několika významných sportovních úspěchů,“ vypravuje.

"Hranice mi zůstaly pořád blízké"

Hranice později několikrát navštívil i s manželkou Danou Zátopkovou. V březnu 1966 přijeli na besedu s lidmi. Setkání a vztah k městu, kde fenomenální atlet začínal se sportem, připomíná zápis ve Zlaté knize města Hranic:

„Uplynulo pár let, ale Hranice mi zůstaly pořád stejně blízké. Tady jsem začínal s vojnou i sportem a přeji teď i dnešní mládeži z Hranic, aby přispívala dál k rozvoji i slávě naší tělovýchovy. Tak hodně zdaru za sebe i Danu!“

Výpravný film režiséra Davida Ondříčka, který připomíná českou běžeckou legendu a jeho ženu Danu Zátopkovou, měl světovou premiéru 20. srpna 2021 jako zahajovací film 55. ročníku MFF v Karlových Varech. V hlavní rolích manželů-olympioniků účinkují Václav Neužil a Martha Issová.

Více než dvouhodinový snímek, který má od první minuty mezinárodní ambice, je věnovaný nejen sportovnímu, ale i životnímu příběhu čtyřnásobného olympijského vítěze. „Je to příběh o vítězstvích v lásce i ve sportu, k nimž je třeba především velké srdce,“ zvou do kina tvůrci.