Pořadatelé se inspirovali celorepublikovou slavností Zažít město jinak, která už od roku 2006 sbližuje sousedy a oživuje veřejný prostor našich měst.

„Pouliční slavnost má probíhat přímo v ulicích města, kdy lidé nachystají občerstvení pro druhé, povídají si mezi sebou a baví se. My to letos děláme poprvé, takže jsme to uspořádali v menším, v našem areálu. Uvidíme, jak to dneska půjde a příští rok bysme to už zkusili převést přímo do ulic,“ přiblížili pořadatelé Marka Vařeka se svým manželem Honzou. Akci pro celé rodiny podpořily i místní spolky a také řada dobrovolníků.

Vedle benefičního bazárku, hudebního programu, či možnosti naučit se opravit své kolo, si v areálu Karnoly na své přišly i děti. O jejich zábavu se postaral Dětský klub Montík, který pro ně připravil netradiční aktivity a hry.

Pohodovou atmosféru a milé setkání doplnilo sousedské občerstvení.

„Z hranické Charity nám napekli, uvařili a věnovali spoustu dobrého jídla,“ doplnila Marka Vařeka.

Návštěvníci si mohli pochutnat na tradičním jablečném štrůdlu, makovém koláči se švestkami, prošívané dece, krabích jednohubkách nebo utopencích. K osvěžení byla i mátová a meduňková limonáda „Máme tu spoustu zajímavých sladkých i slaných pokrmů, které jsme z našich receptů připravily s našimi kolegyněmi,“ uvedly Hanka a Laďka.

Život s jednou rukou a nákup na slepo

Neobvyklou zkušenost získali ti, kteří si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je vstávat s jednou rukou či nakupovat naslepo.

„Na našem stánku máme tři základní aktivity. V té jedné si lidé mohou namalovat část obrázku, ze kterých vznikne jeden velký abstraktní obraz a ten se pak bude dražit,“ přiblížil Tomáš Plesník z neziskové organizace Tom Help, která pomáhá handicapovaným a nemocným.

Velký zájem byl i o další dvě aktivity.

„Lidé si tady mohou také vyzkoušet, jaký je život s jednou rukou, kde si zkusí jednou rukou zapnout zip nebo si zavázat tkaničky na botách. Máme tu také simulaci nevidomých, kdy si se zavázanými očima pokusí nakoupit nebo projít se slepeckou holí,“ doplnil Tomáš Plesník.

Pocitová mapa

Pozornost návštěvníků upoutaly také pocitové mapy, na kterých mohl každý vyjádřit svůj názor na různé lokality Hranic a zároveň poskytnout jiné hodnotné informace o vnímání města občany.

„To je úplně poprvé, co je taková mapa někde umístěna. Myslím si, že je to skvělá věc. Lidé mohou vyjádřit, která místa mají ve městě rádi, kde se jim líbí, kde jim co vadí, kde se cítí nebezpečně a kde naopak ne,“ vysvětlila Marka Vařeka.

„Věříme, že vzájemné potkávání dokáže obohatit veřejný prostor a upevnit sousedské vztahy,“ doplnili závěrem pořadatelé akce Zažít Hranice jinak!.