Kde se zrodil nápad uspořádat v Hranicích akci takovéhoto typu?

Často jezdím na festivaly podobného ražení do zahraničí. Už jsem o tom nechtěl svým kamarádům jen vyprávět, tak jsem se rozhodl, že by bylo dobré zkusit něco podobného uspořádat. Tady v okolí se zkrátka podobné akce nedělají. Když to srovnám třeba s Polskem, to je úplně někde jinde.

CowhouseProduction již v Hranicích organizovala dvě akce v prostorách bývalého kravína. Nyní jste se přesunuli do majestátnějších prostor, pozvali jste umělce světového věhlasu, vzbudili jste velký mediální zájem. Vnímáte, že jste poskočili o stupínek výš?

Myslím, že jsme se obrovsky posunuli vpřed. Nejen co se týče světových umělců, kteří třeba v České republice nikdy předtím nevystupovali, ale i pokud se bavíme o zvuku a vizuální stránce. Použili jsme ty nejlepší aparáty a výsledek dokonce předčil naše očekávání. Návštěvníci, vystupující, a musím říct, že i já, jsme byli ohromeni skvělou zvukovou kvalitou.

Podařilo se vám získat mezinárodní umělce, kteří objíždějí celý svět. Jak bylo náročné dostat je do malého moravského města?

Příprava zabrala tři čtvrtě roku, z toho tři měsíce jsme pracovali velmi intenzivně. Na umělcích byla ze začátku vidět drobná nedůvěra, nevěděli, co je u nás vlastně čeká. Běžně jsou zvyklí objíždět města jako je Londýn, Řím, Tokyo a najednou Hranice. Nakonec ale akci hodnotí všichni velice pozitivně a dokonce mi píšou děkovné dopisy.

Jaký má pro vás osobně pořádání takovýchto akci smysl?

Rádi bychom nabídli jakousi protiváhu k dramaturgii, která v Hranicích převládá, a která se málo zaměřuje na mladé lidi. Podařilo se naplnit to, co jsme chtěli, a sice přivést netradiční kulturu do města jako jsou Hranice, a představit ji zdejším lidem v odpovídajícím provedení. Myslím, že se nám povedlo oslovit opravdu širokou základnu lidí napříč všemi vrstvami. Kolegové z práce, do nichž bych to v životě neřekl, se přijeli ze zvědavosti podívat, a odjížděli ve čtyři ráno. Lidé ze zastupitelstva města se přišli podívat. Složení návštěvníků bylo zkrátka velice pestré.

Hodláte v podobných projektech pokračovat také do budoucna? Budete se držet stejné koncepce?

Zkusíme určitě ještě využít tuto lokaci. Elán nás nepřechází. Určitě bychom ale tentokrát volili raději některý z letních měsíců, protože listopad je zkrátka listopad a ačkoliv jsme topili, jak jen to šlo, zima byla znát. Co se zaměření týče, rozhodně bychom chtěli pokračovat v muzice, která není mainstreamová, ale nemusí to být omezeno jen na elektronickou hudbu. Dokážu si představit například, že by se začalo odpoledne nějakými komornějšími jazzovými věcmi a večer bychom přešli na něco hutnějšího. 

David Král