Cesta dětí do školy nebo do kroužků, cesta rodičů do zaměstnání, to všechno jsou náklady, které jdou na rodinném rozpočtu poznat. Navíc teď, kdy stále zdražují pohonné hmoty a s nimi většinou i jízdné ve veřejné dopravě.

„Abychom vystačili, musíme se pěkně ohánět. Našla jsem si dvě práce – každou v jiném městě. Doprava přijde jen mě osobně na více než dva tisíce. Dojíždění navíc zabere nejen peníze, ale i čas,“ dodává žena.

Za jediné pozitivum považuje Veronika Novotná to, že se zatím nezdražila cena jízdného v autobusech přerovské městské hromadné dopravy. Jedna z jejích dcer totiž autobusem dojíždí z venkova do školy v Přerově.

„Cena občanské čtvrtletní jízdenky zůstává 510 korun, zlevněná pro žáky a studenty je pak 255 korun. Měsíční cena jízdného je pro dospělé 180 korun, pro děti 90 korun,“ potvrzuje Marek Mádr z autobusové přepravní společnosti Connex Morava, která hromadnou dopravu v Přerově provozuje.

Podle jeho slov zatím nehrozí, že by se v nejbližší době zdražovalo. I tak se ale rodině cestování prodraží. „A to nepočítám manželovy jízdy autem, ten má ale naštěstí služební vozidlo a za benzín neplatí,“ dodává žena.

„Starší dcera jezdí často do Přerova, kromě pravidelných cest do školy navštěvuje také kroužky. Proto se vyplatí pořídit jí čtvrtletní jízdné,“ vysvětlila Novotná.

Ostatní dvě děti ale naštěstí chodí do školky v obci, kam je vodí babička. „To je snad jediná úspora naší rodiny za dopravu,“ směje se mladá žena. Vlakem prý rodina cestuje jen ve výjimečných případech.

 

¨

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika