„Dojde ke zdražení u všech jízdních dokladů prodaných v papírové podobě, a to i v případě, kdy bude platba za jízdné provedena platební kartou,“ uvedl KIDSOK, koordinátor veřejné dopravy v Olomouckém kraji.

Oproti stávajícím cenám dojde o zdražení o 15 procent. „Zdražení se nedotkne jízdních dokladů za zavazadlo, psa a kolo a také se neprojeví v ceníku jednotlivých MHD,“ informoval KIDSOK.

Nové ceníky začnou platit od 1. ledna.

Nádražní budova v Senici na Hané, únor 2023
Rekonstrukce nádraží v Senici začíná. Co všechno se změní

Při nákupu elektronických jízdních dokladů se pro cestující nic nemění. Elektronické jízdenky mají podle správce dopravního systému v kraji výhody v tom, že je cestující může kdykoli vrátit a bude mu vrácena nevyužitá část jízdného. Odbavení ve vozidlech je díky nim rychlejší.

„Jsou více zabezpečené proti případnému zneužití, v případě uplatnění zlevněného jízdného se při odbavení nemusí cestující prokázat žádným dalším průkazem,“ vyjmenovával výhody využití elektronických jízdních dokladů.

Výstavba D1 u Přerova, 8. listopadu 2023.
VIDEO: Stavba D1 u Přerova pokročila, nad chemičkou roste estakáda

Cestující si mohou nainstalovat aplikaci MobilOK new, která umožňuje platbu kartou a zakoupení jednotlivé nebo časové jízdenky. Taky vyhledá spojení vlakem, autobusem i MHD.

V Olomouci dopravní podnik naposledy upravoval jízdné 1. září letošního roku. Základní jízdenka zakoupená hotově nebo přes mobilní aplikaci zdražila z 18 na 20 korun. Na měsíční, čtvrtletní a ostatní dlouhodobé kupony dopadla změna méně.

Nové ceníky, které se změní k 1. ledna 2024, jsou uvedeny na webu IDSOK zde.

Otočením kohoutkem se od ledna 2024 opět o něco prodraží zákazníkům z Olomoucka, Prostějovska, Litovelska i Šternberska
Voda na Olomoucku od ledna zdraží. Tady jsou nové ceníky