Přerovská knihovna dostává peníze na nákup nových knih z města, loni si ale přišla na dalších dvě stě tisíc korun díky sponzorskému daru.

„Vloni jsme měli 1,3 milionu korun, letos je to něco přes 900 tisíc. Pokud se DPH opravdu navýší, bude to mít stejný efekt, jako kdybychom měli o dalších sto tisíc méně,“ říká ředitel Městské knihovny Přerov Pavel Cimbálník.

Za minulý rok zpracovala knihovna 6233 nových knihovních dokumentů, mezi které se kromě samotných knih počítají i třeba cédéčka, ale ne časopisy.

„Nákup knih by byl samozřejmě omezený, a tím i přístup čtenářů k novinkám. Pro nás, protože jsme velká knihovna, by ale dopad vyššího DPH tak hrozný nebyl. Naopak pro malé knihovny by to byl téměř likvidační krok,“ popisuje situaci Cimbálník.

Petice v knihovně

Přerovská knihovna vyvěsila na svůj facebook odkaz na petici proti zvyšování daně z přidané hodnoty u knih. Podepsal ji i Cimbálník.

„Samozřejmě, že my knihovníci podepisujeme petice, ale je otázka, jestli to bude něco platné,“ říká Lenka Pazderová z Městské knihovny Tovačov. Loni hospodařila se sedmdesáti tisíci korunami na obnovu knižního fondu.

„Trháky od známých a oblíbených autorů se pohybují kolem tří set korun, a to ještě využívám slevy pro knihovny, které některé firmy nabízejí,“ uvádí Pazderová.

Dětské oddělení tovačovské knihovny se před časem přestěhovalo do školní budovy. Děti zde teď mají knížky opravdu po ruce, navíc v příjemném prostředí. Důležité je ale to, aby i v budoucnu měly co číst.

Vzdělání národa jde jiným směrem, než by mělo

Obavami o osud knihoven se netají Zita Vlčková, která pracuje v Obecní knihovně v Bochoři.

„Jestli ta změna DPH projde, určitě to bude mít vliv nejen na knihovny, ale i na celkovou úroveň. Vzdělání národa jde jiným směrem, než by mělo. Zdražení knih to ještě zhorší,“ míní Vlčková. Už nyní podle ní čtou lidé méně než dříve.

Dobrou zprávou pro návštěvníky knihoven je aspoň to, že v žádné z oslovených institucí neplánují zvyšovat čtenářské poplatky, aby případné zdražení knih kompenzovali.

„O něčem takovém nemám žádné signály. Každopádně by to muselo rozhodnout zastupitelstvo,“ komentuje Renata Havlíková z knihovny v Rokytnici.

„Knihovny nejsou ziskové, to je jasné. Fungují spíše jako dobročinná akce zřizující obce,“ poznamenává k tomu Vlčková.

Obavy mají i knihkupci

Úbytku zákazníků se obávají také knihkupci, kteří situaci kolem zvyšování daně z přidané hodnoty napjatě sledují.

„Jistě, že máme obavy z odlivu zákazníků. To má dnes každý,“ uvádí pracovnice knihkupectví v Kratochvílově ulici v Přerově.

„I zdražení o nepatrnou částku poznáme, lidé nebudou kupovat knihy. A tohle není jen nepatrná částka,“ říká Hana Novotná, která vede knihkupectví a prodejnu čajů ve Dvořákově ulici v Přerově. Právě kvůli snižujícímu se zájmu o knihy svůj sortiment přeorientovává směrem k čajům nebo koření.

„Je to smutné, ztrácí se cit pro češtinu v celé její šíři. Národ zblbne a za chvíli se necháme nabulíkovat cokoli,“ komentuje Novotná situaci kolem knih.