Přerované tak od ledna zaplatí více za nájemné v obecních bytech, komunální odpad i teplo. Některé organizace zatím nevědí, zda k nepopulárnímu kroku od ledna přistoupí.

Vzroste nájemné v obecních bytech

Na zdražování se musí připravit nájemníci obecních bytů. Přerov od nového roku zvedne nájemné v obecních bytech standardní kvality v průměru o 21,5 procenta.

„Cena za metr čtvereční tak vzroste v průměru z 20,90 na 25,30 korun,“ upřesnila Jana Blaťáková z Domovní správy v Přerově. Také v Hranicích dojde k nárůstu nájemného.

Podle slov ředitele společnosti Ekoltes Milana Vinklera se však bude týkat jen malé části obyvatel, neboť až osmdesát procent obecních bytů se v současné době převádí do vlastnictví sdružení nájemníků.

„U zbývajících obecních bytů lze očekávat od nového roku nárůst nájemného, ale jeho konkrétní výši budeme znát až v prosinci,“ podotkl Vinkler.

Kolik za teplo zatím není jasné

Až počátkem příštího roku bude mít přerovská společnost Teplo jasno v tom, o kolik se zdraží tepelná energie.

„Zatím je předčasné mluvit v přesných částkách. Jediné, co zatím konkrétně víme, je, že se zvedne cena DPH z 5 na 9 procent,“ nedokázal upřesnit ředitel přerovské společnosti Teplo Jaroslav Klvač.

Zdražování tepla chystají také v Hranicích, podle ředitele společnosti Ekoltes Milana Vinklera ale nepůjde o nijak dramatický nárůst. „Od října máme novou kalkulovanou cenu 515 korun za GJ, od ledna se cena ještě mírně zvedne,“ podotkl.

Poplatek za svoz odpadu: 500 korun

Až na maximální zákonem povolenou částku 500 korun se v příštím roce zvedne poplatek za svoz komunálního odpadu v Přerově.

Zatímco letos lidé zaplatili za odpad 475 korun, na příští rok hodlají radní zastupitelům navrhnout sumu o 25 korun vyšší. „Částka 500 korun je tvořena ze dvou částí. První je fixní suma 250 korun a další položku 250 korun pak tvoří vyčíslené náklady na svoz, likvidaci a třídění odpadu za uplynulý rok,“ upřesnil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle jeho slov dosáhly celkové náklady na likvidaci odpadu výše 12,8 milionů korun. „Náklady technických služeb na svoz a likvidaci odpadu v loňském roce vzrostly, a to je také hlavní důvod zvýšení poplatků,“ vysvětlil mluvčí přerovské radnice.

Poplatky za svoz komunálního odpadu se zvýší i v Hranicích, kde nyní lidé za popelnice hradí 444 korun. „Navýšení je stejné jako v loňském roce, tedy o 36 korun,“ uvedl ředitel hranické společnosti Ekoltes Milan Vinkler. Podle jeho slov by měli lidé v příštím roce zaplatit za svoz odpadu 480 korun.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Kolik za odpad? Hranice a Přerov zdraží, Lipník zlevní

 
 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika