Důchodci tvrdí, že pokud ve společné domácnosti žijí dva, není situace tak dramatická. Ovšem, když člověk zůstane sám, z jednoho důchodu je život strastiplný.

„My jsme na domácnost s manželem naštěstí dva, ale mám spoustu kamarádek, které žijí samy z jednoho důchodu a mají se co ohánět,“ říká dvaasedmdesátiletá Květa z Přerova.

Její důchod činí 7900 korun. Kdyby žila sama, zaplatila by za nájem 3200 korun, za elektriku a plyn dalších zhruba 1700 korun a léky ji měsíčně stojí 400 korun.

„Když tyhle nejnutnější položky odečtu, nezbývaly by mi ani 3000 korun. To není mnoho, když si vezmete, že se začnou zavádět poplatky u lékařů. Já bych s tím ale dokázala vyžít, i když to na velké vyskakování není. Moje maminkaměale vždycky učila, že musím vyjít s tím, co mám,“ svěřila se důchodkyně Květa, která své příjmení uvést nechtěla.

Na pomoc svých dětí nespoléhá a ani by si o ni neřekla. „Vždyť mají sami co dělat, aby se uživili. Dcera má dvě děti a je s nimi sama, a ten její vykutálenec na ně ani neplatí,“ dodala Květa, která miluje hudbu, ale když si má zakoupit vstupenku na koncert, představuje to pro ni výrazný zásah do rodinného rozpočtu.

Na strmé zdražování si stěžují ale i další důchodci. Po prázdninách, kdy se zvedly ceny mléčných výrobků a pečiva, mají hlouběji do kapsy.

„Žiji sama v bytě. Snažím se žít skromně a ještě pomáhám příbuzným. To víte, když přijde některý z vnuků, vždycky mu vlepím nějakou tu korunu. Ale jestli to tak bude moct jít dál, o tom začínám pochybovat,“ řekla důchodkyně Jarmila Zdařilová z Přerova.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Zdražování potravin se stává noční můrou

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika