„Co nám zbývá, můžeme jenom nadávat. Nejdřív nám řekli, že se bude platit za doktora a za léky, teď je zase dražší jídlo. Vyjít s penězi je teď pro nás důchodce opravdu těžké,“ řekla jedna z obyvatelek Přerova.

Největší zdražení zaznamenali zákazníci u másla. „Hrozně jeho cena roste, kupovat máslo za 35 korun se už snad ani nevyplatí, vůbec nevíme, co budeme do budoucna dělat. Někde už se máslo prodává i za 40 korun,“ podotkla mladá maminka dvou dětí z Přerova, která je na mateřské dovolené.

„Už jsem slyšela i názor, že se vyplatí koupit si vlastní krávu a nekupovat předražené mléčné výrobky,“ poznamenala k tomu další z přerovských maminek Pavlína Lužová.

Podle prodavaček v supermarketech zareagovali někteří lidé na zdražení tím, že si kupují potraviny do zásoby. „Týká se to hlavně trvanlivého mléka,“ řekla prodavačka jednoho z obchodů v centru Přerova.

Jak potvrdil ředitel pekárny Racek v Přerově Václav Vrána, podraží i pečivo. „Zatím jsme nezdražili, ale chystáme se na to,“ konstatoval ředitel.

Podle jeho slov je hlavním důvodem zvýšení cen pečiva zdražování mouky. „Všechno jde nahoru. Včera to byl mák, dnes zase tuky, mléčné výrobky. Zvýšením ceny tak reagujeme na neustálé zdražování – a to hlavně u mouky,“ podotkl.

Zástupci společnosti Mlýn Kojetín potvrdili, že se od října zdražila mouka. „Potravinářská pšenice dříve stávala kolem čtyř tisíc, dnes už ji pod pět tisíc nikdo nechce prodat,“ řekl už dříve ředitel společnosti Mlýn v Kojetíně Jan Kantorek. Ten také upřesnil, že cena mouky vzroste o pětadvacet až třicet procent.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Zdražování nejvíce zasahuje důchodce, kteří žijí sami

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika