„Začali jsme sázet jarní ječmen a připravujeme také kukuřici. Oproti minulým rokům, může mít letošní třítýdenní zpoždění vliv hlavně na kvalitu úrody, především sladu. Hodně však záleží na tom, jaká bude vlhkost a hlavně jaké bude počasí v květnu. Pro některé rostliny jsou nynější dvacetistupňové teploty docela šok, stejně jim můžou ublížit i případné holomrazy," uvedl agronom Troubecké hospodářské Vladimír Kratochvíl.

Sází se teď všechno, co jde. Pupeny ovocných stromů zimu přežily a začínají kvést.

„Co se týče ovocných stromů, tak meruňky a jablka kvetou, takže doufáme, že s nimi letos nebude problém," dodal.

Podle zemědělců je pro osevy ideální počasí. Pracují tedy na plné obrátky.

„Zaséváme teď v prodloužených směnách přes den i noc. Také začínáme druhé přihnojování pšenice ozimní a řepky olejné. Chmelové porosty už máme ořezané, v pátek k nám už přijedou brigádníci. Pokud vše půjde dobře, tak do deseti dnů máme jarní práce hotové," řekl předseda zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Odhadovat, jaká bude letos úroda, je dosti ošemetná záležitost. Zemědělci teď hlavně myslí na to, aby měli co nejdříve zaseto.

„Tento týden začaly naplno všechny polní práce. Sázíme co nejrychleji ječmen, pšenici, cukrovku i mák. O osudu plodin se však rozhodne v následujících týdnech podle toho, zda budou tropické teploty nebo přízemní mrazíky, které mohou vegetaci ublížit. Nynější výkyvy rostlinám zase tak moc nevadí. Ono sluníčko dělá občas divy," uzavřel agronom zemědělské společnosti v Rokytnici u Přerova Jaroslav Mackovík.

Vypadá to na nižší výnosy

Dlouhá zima zasáhla také zemědělce na Hranicku. Podle slov předsedy zemědělského družstva v Partutovicích Františka Maršálka dlouhá zima do plánů pracovníků na polích výrazně promluvila.

„Tak dlouhou zimu ještě nepamatuju. Mezi tou základní a následnou zimou bylo v minulých letech vždy určité období, kdy jsme alespoň základní osiva do země dostali. Letos to ale kvůli počasí nešlo," řekl předseda. Třítýdenní zpoždění jara prý bude mít vliv i na výnos plodin.

„Z hlediska vegetace bude tento rok velice špatný a i výnos bude nižší. Je možné, že se to v obecné rovině projeví i na ceně potravin," dodal František Maršálek.