„Máme zvýšenou pohotovost a zvýšený počet lidí ve službě. Policisté dohlíží na dodržování silničních předpisů. Za úkol však mají také usměrňovat silniční dopravu a řídit vozidla na kritických křižovatkách,“ řekl Pavel Chlápek z Dopravního inspektorátu v Přerově.

Dopravní situace je v době konání výstavy letos svízelnější než v předcházejících letech. Výstaviště totiž přišlo o spoustu parkovacích míst, na jejichž místě roste nové sídlo pro policisty.

„Přerov znám velmi dobře a věděl jsem, že u výstaviště se už zaparkovat nedá. Auto jsem proto nechal u příbuzných v Kozlovské ulici. Trochu jsem se sice prošel, ale je škoda, že tak velký areál nemá parkovací plochy,“ svěřil se jeden z návštěvníků Oldřich Miklík z Kroměříže.

Potíže s volnými parkovacími místy hlavní pořadatel výstavy očekával. „Nechali jsme si ve spolupráci s městem a policií vypracovat speciální firmou projekt, díky němuž jsme našli vhodné lokality k parkování. Do budoucna se to však tímto způsobem řešit nedá. Budeme se muset snažit s městem vytvořit parkoviště a vstup do areálu z opačně strany, směrem od Kauflandu,“ prohlásil Lumír Grussmann, ředitel Genoservisu, který je hlavním organizátorem akce.

Výstavu včera zahájily dvě významné osobnosti - ministr zemědělství Petr Gandalovič a prezident Agrární komory Jan Veleba. „Tato výstava umožňuje porovnávat kvalitu a nastavovat určitou laťku v chovu hospodářských zvířat, a ta se nepochybně za poslední roky u nás zvedla,“ řekl ministr Gandalovič.

Prezident komory Veleba ve svém projevu připomněl historii zemědělských výstav v Přerově. Na závěr nezapomněl vyzdvihnout důležitost zemědělství. „Dvory bez dobytku jsou stejně důležité jako měšec bez peněz,“ zakončil svůj projev Veleba. Přestože první den výstavy provázelo zejména dopoledne deštivé počasí, nenechaly si její zahájení ujít stovky návštěvníků.