Vodohospodáři po obhlédnutí havárie usoudili, že se tam zřejmě propadlo potrubí. Na jeho výměnu si však poškozená žena bude muset počkat až do pondělí.

Do zahrady se v pondělí nalila voda z nedaleké Bečvy. Tráva se tak ocitla asi metr pod vodou.

„V domě bylo naštěstí asi jen deset centimetrů,“ popsala situaci Magdalena Van Deuijkeren.

Dům patří její matce, ale ta je už týden v nemocnici. Hospitalizována byla ještě před povodněmi.

„Bratr, když v televizi viděl, jak voda stoupá, přijel z Prahy a trochu to tady nachystal. Já jsem v úterý sedla v Amsterodamu do letadla a přiletěla jsem také,“ řekla žena, která už delší dobu žije v Holandsku.

Hned po svém příjezdu do Hranic objevila paní Magdalena před dveřmi do domu v místě kanalizační vpusti propadlou část pozemku. To však nebylo skoro nic ve srovnání s tím, na co narazila v pátek ráno za domem. Další, mnohem větší kus propadlé zahrady byl plný splašků.

Na místo přijeli pracovníci Vodovodů a kanalizací (VaK) Přerov, kteří po zevrubné prohlídce konstatovali, že se zřejmě v zemi pod zahradou propadlo kanalizační potrubí.

„V pondělí ráno tam provedeme výkop a potrubí vyměníme,“ řekl Stanislav Dřímal, vedoucí provozu kanalizací ze společnosti VaK.

Na místo se přišlo podívat i několik sousedů. „Je to ekologická havárie a mělo by se to řešit co nejdřív,“ vyjádřil svůj názor například Josef Krčmář.

„Vždyť ty splašky můžou znečistit podzemní vody,“ vysvětlil svou obavu a neprodleně informoval starostu města Miroslav Wildnera. Ten poslal na místo havárie úředníka z odboru životního prostředí, aby celou záležitost prošetřil.

Mezitím už se do Havlíčkovy ulice dostavili i vodohospodáři, aby odčerpali vodu z kanalizace, která se vlivem prudkých dešťů ucpala na křižovatce před domem. Tím pádem klesla i hladina splašků v propadlišti na soukromé zahradě. Tam však hrozí, že se vlivem podmáčené půdy propad ještě více zvětší. Ohrožena je mimo jiné i lípa, v jejíž blízkosti se vytvořil.