Podle ní má slovní obrat ‚řekni to květinou‘ stále velký význam.

„V hodně případech to platí. Pro ženu je květina dar a měly bychom si je hýčkat,“ říká Olga Němcová.

Podle jejích slov v posledních letech Valentýn mírně upadá ve prospěch Mezinárodního dne žen, který ještě pořád mnoho lidí mylně považuje za komunistický svátek.

„Valentýn byl jednu dobu velmi populární a Mezinárodní den žen zcela propadal. Teď bych řekla, že se zájem vyrovnává. Stále nejvíce letí růže, tulipány, a pak také kulaté míchané kytičky s různými přízdobami, jako jsou srdíčka nebo mašličky,“ prozrazuje floristka a doplňuje, že i karafiáty, které byly dříve kvůli MDŽ zcela odsunuty do pozadí, dnes zažívají velkou renesanci.

„Lidé se k nim velmi vracejí a dokonce i mladí lidé si karafiáty rádi berou. Jejich předností je široká barevná paleta a také to, že ve váze vydrží krásné klidně i dva týdny,“ vysvětluje Olga Němcová, jejíž nejoblíbenější květinou je alstromérie a má ráda také hortenzie.

Kovářova kobyla chodí bosa

Zaměstnání, které vyžaduje kromě stálého učení se novým trendům, i cit pro umění a vnímání ostatních, si nevybrala Olga Němcová náhodou. Na záhoncích zahradničila už odmala, ale až její sestra ji při rozhodování, kam jít po základní škole, naťukla, že květinářka bude pro ni to pravé. Nikdy toho nelitovala.

Svou práci dělá už patnáct let a neměnila by. A jak často dostává květiny ta, která je denně s láskou aranžuje pro ostatní?

„Dostávám je asi jen na narozeniny, kovářova kobyla chodí bosa. Můj manžel říká, že nemůže chodit ke konkurenci a kdyby přišel sem, tak by to pro mě nebylo žádné překvapení,“ směje se mladá floristka Olga Němcová.