Jednání provázela nervozita a vypjaté emoce, které často vyústily v otevřený slovní konflikt. Žeravické asi ze všeho nejvíce nadzvedla ze židle informace o tom, že investor hodlá pískovnu po těžbě rekultivovat materiálem z přerovské chemičky Precheza.

Proti výstavbě pískovny bojují žeravičtí obyvatelé už několik let. Realizaci záměru se zatím vyhnuli. Jenže teď jim znovu hrozí. Město totiž tvoří nový územní plán a tato lokalita je v něm navržena pro těžbu písku.

„Každý majitel pozemku má právo požádat o změnu územního plánu, a tak jsem této možnosti využil i já. Ovšem osobně na tomto pozemku nebudu nic těžit,“ řekl majitel parcely Petr Tolar z Přerova.

O záměru proto přítomné informoval zástupce investora Libor Kanis. „Těžba písku bude probíhat pouze za účelem výstavby dálnic D1, D47 a komunikace R55. Nikam jinam písek nepůjde. Od první těžby po dokončení rekultivace celé plochy uplyne pět let,“ tvrdil.

Přítomní ho však nenechali dlouho mluvit. „Žádnou pískovnu tu nechceme, a proto se nemáme o čem bavit,“ křičel dav lidí. Zástupce investora se ale snažil obyvatele uklidnit.

„Lokalita po těžbě projde rekultivací. Těžební plochu zavezeme certifikovaným materiálem Presta z Prechezy. Na tomto místě vysázíme les a vytvoříme tam dobré podmínky pro ptáky,“ sliboval Kanis.

Svým výrokem se však Kanis postaral o obrovský rozruch. „My tu žádné svinstvo z chemičky nechceme. Ten váš materiál, který sem chcete navézt, otráví celou vesnici,“ prohlašovali Žeravičtí.

Zástupce investora je však uklidňoval, že se nejedná o odpad, ale o ověřený materiál, který se pro tyto účely běžně používá. Navíc argumentoval, že jejich obavy ze zhoršení životního prostředí jsou zbytečné.

„A co se týká negativního dopadu z provozu pískovny, nechali jsme si vypracovat studie, podle kterých nejsou vaše obavy na místě,“ tvrdil Kanis.

Podle jeho slov nedojde v obci k navýšení prašnosti ani hluku. „Žeravic se prach z těžby písku vůbec nedotkne. Za tím si stojíme,“ hlásal Kanis.

Podle jeho slov nebudou pískovnou znehodnoceny ani spodní vody, jak se mnozí obyvatelé obávají.

Vozte si písek odjinud, volali lidé

„A pokud pískovnu nechcete, máme vytipované ještě další tři lokality, kde můžeme těžit. Je to třeba v Podhůří, Krčmani či Tovačově. Ovšem uznejte sami, jestli je to dobrá volba vozit písek z tak vzdálených míst,“ vyzval Kanis.

Tato slova však vyvolala u přítomných nadšení a potlesk. „Tak si to vozte odtud,“ odpověděli mu lidé. „Nedejme na plané sliby. Po otevření pískovny už nikdo nedokáže uhlídat dodržování předpisů,“ vyjádřila se Jana Dostálová z Občanského sdružení Žeravice.

„Znovu a znovu se stavíme za petice, které jsme kvůli zřízení pískovny sepsali a vyzývám zástupce města k dobré politické vůli, aby se za nás postavili. Myslím si, že všichni přece máme svědomí,“ vystoupil předseda místní části Žeravice Jaroslav Vitoslavský.

Veřejného shromáždění kvůli pískovně se zúčastnili také někteří přerovští zastupitelé. „Politici a politické strany, plňte to, co máte ve svých volebních programech. Tedy - chránit životní prostředí a zdraví lidí. Ostře protestuji proti návrhu na změnu územního plánu, která změní tuto lokalitu na plochu určenou k těžbě,“ prohlásil zastupitel Martin Kolařík (Společně pro Přerov), který je zároveň členem komise životního prostředí města Přerova.

Rozhodovat budou zastupitelé

Diskusi kolem případného zřízení pískovny provázely bouřlivé emoce. Lidé kritizovali, že pískovna má vzniknout na kvalitní zemědělské půdě, která je zařazena do nejvyšší bonitní třídy, a navíc v blízkosti lokality, která je určena k výstavbě rodinných domů.

„Kdo si tam pak postaví dům?“ dotazovali se občané. Rozčilený dav musel několikrát krotit sám primátor Přerova Jiří Lajtoch.

„Prosím vás, uklidněte se,“ opakoval. Přislíbil však, že zájmy Žeravických při projednávání nového územního plánu podpoří a požádá o to i své stranické kolegy.

„Tento záměr však bude projednávat v dubnu zastupitelstvo. Pokud ctíte zájmy žeravických obyvatel, tak vás prosím, abyste hlasovali, a ne se hlasování zdrželi, jak to máte ve zvyku,“ vyzval přerovské zastupitele Jiří Lajtoch.

„Až na zastupitelstvu se ukáže, kdo s koho. Zda zájmy podnikatelů vyhrají na úkor celé vesnice,“ komentoval situaci Jaroslav Bezděk, který v obci staví dům.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika