Třídenní program se bude věnovat výhradně židům.

„Židé jsou v Evropě početně zastoupeni, proto jsme chtěli, aby o nich obyvatelé Hranic něco věděli a seznámili se s jejich životem a tradicemi. Návštěvníci také poznají významné osobnosti, které se v Hranicích narodily nebo jimi prošly a pak se proslavily v Evropě či ve světě,“ vysvětlila ředitelka Městské knihovny Hranice Marie Jemelková.

Řadu kulturně vzdělávacích pořadů ve Výstavní síni Synagoga zahájí v pátek v 9 hodin přednáškový blok s názvem Židovské zvyky a tradice, židé na Hranicku.

„Přednáška bude zaměřena na tradice a zvyklosti židů v běžných rodinách. V pátek je blok určen školám, v neděli pak bude pro veřejnost,“ upřesnila Jemelková.

Na sobotu si Městské muzeum a galerie Hranice, které se na projektu rovněž podílí, připravilo koncert klezmerové kapely Létající rabín. Židovská hudba synagogu rozezvučí od 19 hodin.

Další série přednášek, které se tentokrát budou věnovat hranickým židům a jejich přínosu Evropě, je naplánovaná na nedělní odpoledne.

„V synagoze také zahraje židovská skupina Simcha, což znamená radost. Neděli navíc zpestří drobné doprovodné akce, které budou pro návštěvníky překvapením,“ uvedla Jemelková.

Projekt Židé v Evropě – zvyky, tradice, osobnosti, hudba je součástí doprovodného programu ke Dnům evropského dědictví, které tento víkend zpřístupní jedenáct památek v Hranicích a blízkém okolí.

„Dny se letos konají v České republice od 10. do 18. září, v Hranicích bude hlavní program v sobotu 17. září, kdy budou zpřístupněné hranické památky včetně těch, do kterých se lidé běžně nedostanou,“ přiblížila Jarmila Vrtalová z Odboru školství, kultury, tělovýchovy a cestovního ruchu Městského úřadu Hranice.

Od 9 hodin tak zájemci mohou navštívit synagogu, muzeum na Staré radnici, radniční věž, židovský hřbitov, mauzoleum na hřbitově, poutní místo Kostelíček, kapli sv. Josefa ve Slavíči, tunel bývalé severní dráhy císaře Ferdinanda V. ve Slavíči i arboretum Střední lesnické školy v Hranicích.

Iveta Podešvová