V souvislosti se sněhem a mrazem zaznamenala Česká pojišťovna (ČP) v tuto sezonu více než 14 tisíc pojistných událostí na nemovitostech, tedy domech, bytech a garážích. Z toho jen na Přerovsku jich bylo hlášeno 128. „Nejčastěji se lidem stávalo, že jim zatekla do krovů voda, z té se vytvořil led a poškodil střešní krytinu. Časté byly i promočené stropy a pak také větve, které v důsledku sněhu nebo větru spadly na dům,“ uvedl tiskový mluvčí ČP Václav Bálek.

Osm škod za sedm set tisíc

Pojišťovna Kooperativa zaznamenala k úterkuv rámci celé republiky sněhové škody na majetku a vozidlech za 130 milionů korun. V Olomouckém kraji je přitom nejpostiženějším okresem právě Přerovsko. „Registrujeme tam osm škod za 700 tisíc korun,“ upřesnil mluvčí společnosti Milan Káňa. Škodám podle něj dominují poškozené nemovitosti, převážně pak na střechách a okapech. „Kalamita ze začátku roku přinesla největší škody, které sníh napáchal za několik posledních let,“ uvedl Káňa.

V Hranicích řeší sněhové problémy na svých domech i ti, kteří se s nimi nikdy dřív nesetkali. Rohový dům na náměstí, ve kterém sídlí Komerční banka, bude potřebovat opravu za desítky tisíc korun. „Mezi krytinu a okap se dostala voda, která zamrzla a pak protekla přes půdu a stropy do všech rohových a čelních bytů v nejvyšším patře,“ uvedl spolumajitel domu Vladimír Talášek.

Událost již oznámil pojišťovně a na jaře by chtěl dát dům do pořádku. Počítá ovšem s tím, že pojistka mu celou škodu neuhradí. „Bude to drahá záležitost. Když jsme si objednali plošinu na odstranění ledu ze střechy a okapů, zaplatili jsme za ni 6800 korun. Teď ji budeme potřebovat znovu a určitě na déle,“ řekl Talášek.

Do bytu zateklo a nadomě se objevily praskliny

Do bytu ředitele hranické společnosti Ekoltes Milana Vinklera letos také zatekla voda ze střechy. „Zrovna včera u nás byl kvůli tomu likvidátor České pojišťovny. Musím říct, že jsem byl potěšen takovým korektním jednáním. Během jednoho týdne od nahlášení události už ji začali řešit,“ nešetřil pochvalou Vinkler.

Tíhou sněhu neutrpěla jen jeho střecha, ale i čelní stěna domu, na níž se vytvořily praskliny. „Takovou věc jsem ještě nikdy řešit nemusel. Na pojišťovnu jsem se teď kvůli počasí byl nucen obrátit snad teprve podruhé za deset let,“ uzavřel Vinkler.