Podle nich je ale zatím situace klidná. Větší nápor zákazníků totiž čekávají teprve s příchodem první sněhové nadílky. Zimní pneumatiky jsou letos navíc poprvé částečně povinné.

Řidiči už tak mohou na určitých místech narazit na značku Zimní výbava. Ačkoliv se s jejím umístěním v přerovském regionu zpočátku nepočítalo, ještě před příchodem zimy by se tato cedule měla objevit hned na dvou silnicích na Hranicku.

„Povinnost používat zimní pneumatiky bude platit na silnici Uhřínov – Středolesí a Olšovec - Partutovice. Použití zimních pneumatik se však na těchto úsecích bude týkat pouze řidičů nákladních vozidel,“ informoval zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu v Přerově Pavel Chlápek.

Zavedení povinnosti používat zimní pneumatiky na vyznačených úsecích silnic přerovští dopravní policisté vítají. „Věříme, že to povede ke snížení nehodovosti na silnicích,“ řekla dopravní inspektorka Alena Pospíšilová z Přerova.

O výměnu pneumatik v současné době projevuje zájem celá řada řidičů, i když pneuservisy prý zatím nápor nezažívají. „Je to v pohodě, zatím stíháme. Denně obsloužíme více než desítku zákazníků, ale to nám nečiní problémy. Pneumatiky vyměňujeme už zhruba měsíc, ale myslím, že nejhorší období nás teprve čeká,“ uvedl Jaroslav Smékal, automechanik jednoho z pneuservisů v Přerově.

„Napadání sněhu zatím nehrozí, tak jsem s výměnou gum tolik nepospíchal. Myslím si, že jsem vůbec nic nepromeškal. Je ale pravda, že loni jsem v tuto dobu už jezdil na zimních gumách. To bylo ale také úplně jiné počasí než letos,“ svěřil se jeden ze včerejších zákazníků pneuservisu Jan Vaculík z Lipníku nad Bečvou.

Právě svědomité šoféry, kteří na výměnu pneumatik myslí včas, si automechanici pochvalují. „Nejhorší skupina řidičů je ta, co jezdí do poslední chvíle na letních gumách, a pak je chtějí co nejrychleji přezout. Takoví řidiči si pak myslí, že jim můžeme pneumatiky vyměnit, kdy je napadne. Jenže my máme i jiné zákazníky,“ vysvětlil pracovník jiného pneuservisu Ladislav Daněk. Kolem deseti zákazníků denně obslouží i pneuservis v Horní Moštěnici.

„Zatím stíháme, ale podle mě nápor zákazníků teprve přijde. Jakmile se probudí opozdilci, budeme mít možná frmol,“ řekla zaměstnankyně pneuservisu Jarmila Veselá.

Povinná zimní výbava

  • Nová značka přikazuje řidičům použít zimní pneumatiky, které mohou být nahrazeny sněhovými řetězy. Osobní auta do hmotnosti 3,5 tuny musí mít hloubku vzorku nejméně čtyři milimetry na všech čtyřech kolech. Vozidla nad 3,5 tuny mají předepsaný dezén šest milimetrů na hnané nápravě.
  • Novou dopravní značku „Zimní výbava“ a „Zimní výbava konec“ na našich silnicích schválilo ministerstvo dopravy už 1. července 2008. Pokud se s ní setkáte, je vaší povinností dodržet její pokyny od 1. listopadu do 30. dubna.