„Samec Paul, který se narodil loni 26. ledna dobře prospíval, a tak mohl být koncem roku zařazený do stáda ostatních žiraf. Protože ale začal dospívat, hrozil konflikt s jeho otcem Marcem. V žirafím stádu totiž vládne vždy jen jeden samec, který nesnese soupeře, byť je to jeho vlastní syn,“ vysvětlila mluvčí olomoucké zoo Hana Labská.

Paulova výška i věk jsou teď vhodné k tomu, aby opustil stádo a začal tak žít v novém domově.

„Tím bude bratislavské zoologická zahrada, kde se stane čtvrtým členem samčí skupiny. Bude čekat na rozhodnutí koordinátora chovu žiraf, zda se pro něj najde stádo samic v některé evropské zoo,“ podotkla Labská a doplnila, že samčí skupiny jsou u sociálně žijících zvířat, obvyklým řešením, kam s přebytečnými jedinci.

„Samci si vytvoří hierarchii, kterou dodržují. Vzájemně mezi sebou nesoupeří, pokud ovšem nejsou na blízku samice,“ uvedla mluvčí. Hodinu po poledni se tady pak rozloučili i s Hugem, ročním hrošíkem liberijským, který putuje do polského Gdaňsku, do tamní zoo.

„Hrošík se narodil se v pravé poledne, kdy bylo v zoo hodně návštěvníků, a tak mnozí z nich měli možnost sledovat porod mláděte z bezprostřední blízkosti,“ řekla Hana Labská.

Hrošíkům liberijským hrozí v přírodě vyhubení, a proto jsou zařazeni do Evropských záchranných programů.

„Na mladého samce již čekají vhodné partnerky v gdaňské zoo. Samců je v zajetí chováno málo, takže prakticky od jeho narození se vědělo, že Hugo se v olomoucké zoo zdrží jen po nezbytnou dobu, a pak ho již budou čekat povinnosti spojené se zachováním rodu,“ dodala mluvčí olomoucké zoo.