Datum vydání i konec platnosti najde každý občan na přední straně svého průkazu.

„O nový průkaz musí zažádat nejpozději do patnácti pracovních dnů po skončení platnosti občanského průkazu. Žádost však lze podat i dříve. Za výměnu občané nic neplatí a fotografii nepotřebují. Vyfotí je na místě," uvedl na webových stránkách města jeho mluvčí Petr Bakovský.

Zvýšenou pozornost by platnosti měli věnovat ti, kteří takzvanou občanku používají jako cestovní doklad při návštěvách jiných evropských zemí.

„O nový doklad mohou zájemci zažádat i jindy, než jen v pondělí a středu. Využít mohou také úterní a čtvrteční termíny, kdy bývá u přepážek městského úřadu volněji," dodal Bakovský. Upozornil také na možnost objednání přes internet.

Hromadná výměna zasáhne i průkazy osob se zdravotním postižením

Podobně jsou na tom průkazy osob se zdravotním postižením. Průkazy s označením TP, ZTP a ZTP/P, které byly vydány před rokem 2015, poslední den letošního prosince vyprší. Situace se týká zhruba dvou set hranických obyvatel.

„Při podání žádosti o přechod nároku na průkaz OZP je nutné, aby si klienti přinesli průkaz mimořádných výhod nebo dočasný průkaz osob se zdravotním postižením," vysvětlila vedoucí oddělení státní sociální podpory hranického úřadu práce Eliška Václavíková. Dále je třeba doložit aktuální fotografii, která odpovídá formátu fotografie občanského průkazu.

„V neposlední řadě musí prokázat totožnost občanským průkazem, stejně jako při jiných úředních jednáních," doplnila Václavíková.

„Vyzýváme všechny, kteří dosud nepožádali o výměnu průkazů, aby tak ve vlastním zájmu učinili co nejdříve," urguje vlastníky průkazů Václavíková. Pokud totiž o výměnu do konce roku nezažádají, bude od 1. ledna 2016 neplatný, byť je na něm uvedena platnost delší nebo trvalá.

„V praxi by to znamenalo propadnutí evropského parkovacího průkazu, ukončení nároku na slevu v dopravě i ztráta dalších benefitů," dokončila Eliška Václavíková.

O výměnu průkazů osob se zdravotním postižením můžete zažádat na pracovišti Úřadu práce Hranice na ulici Purgešova v době úředních hodin.

Autorka: Veronika Hlavinková