Přestože se zatím v Olomouckém kraji dramaticky nezvýšil počet nakažených, mezi obyvateli už propukla panika.

Chtějí naočkovat proti žloutence typu A a shánějí se po vakcíně. Lékárníci ale pouze krčí rameny: očkovací látky totiž nejsou.

„Každý den se na nás obracejí rodiče malých dětí a chtějí předepsat očkovací vakcínu. Tento stav už trvá od minulého týdne a denně vyřizujeme několik telefonátů. Žádný případ na podezření žloutenky u dětí jsme zatím naštěstí nezaznamenali,“ uvedla dětská lékařka z Přerova Ludmila Hýbnerová.

Také Lékárna U zlatého Lva v Hranicích zaznamenala zvýšený zájem lidí o vakcíny proti žloutence. Denně se přijde zeptat kolem desíti lidí. Bohužel vakcíny však momentálně, stejně jako i v dalších hranických lékárnách, nejsou k dostání.

Na vakcínu se zatím paradoxně neptají pacienti některých praktických lékařů v Přerově. „U nás je situace opačná. Navštívily mě dvě pacientky, které byly před časem v Praze a mají typické příznaky žloutenky. Odmítají si ale nechat udělat jaterní testy,“ popsal praktický dětský lékař z Přerova Ludvík Koudelka.

Lékaři prý proti nezodpovědným mladým lidem nemají žádné páky. K odběru krve a zjištění žloutenky je totiž nemají jak přimět. „Můžeme je pouze poučit o rizicích, ostatní je však pouze na nich samotných,“ dodal Koudelka.

Zvýšený nápor zájemců o očkovací vakcíny zaznamenali od počátku tohoto týdne všechny lékárny v Přerově.

„Je to od té doby, co se objevila zpráva, že očkovací látky nejsou. Nejvíce se ptají rodiče dětí a studentů, kteří bydlí na kolejích ve velkých městech a mohou se tedy snáze nakazit třeba při cestování v městských hromadných prostředcích,“ řekla Jitka Švarcová z přerovské lékárny U Štěstěny.

Podle jejích slov je ale situace beznadějná a vakcína není k sehnání. „Ve velkých distribučních skladech ji nemají, takže zájemcům nemůžeme vyhovět. Vakcíny nebudou minimálně do poloviny listopadu,“ vysvětlila lékárnice Švarcová.

„Ptá se nás strašně moc lidí, nestačíme zvedat telefony. Každý den vyřizujeme desítky hovorů,“ potvrdila i pracovnice z lékárny Alfa na náměstí Přerovského povstání.

„Na vakcíny se nás ptají dětští lékaři i normální lidé. Bohužel všem odpovídáme, že vakcíny nejsou. Nejvíce zájemců asi bylo přes víkend,“ dodala k tomu také spolumajitelka lékárny v ulici Komenského v Přerově Miroslava Sobková.

Podle hygieniků na Přerovsku stále není důvod k panice, přestože počet nakažených v Olomouckém kraji mírně vzrostl.

„V současné době evidujeme v kraji 27 nakažených, z toho tři případy dosud nejsou potvrzené. Největší výskyt žloutenky je samozřejmě na Olomoucku, protože je zde centrum kraje, “ uvedla epidemioložka z Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Podle jejích slov se v kraji nejedná o epidemii žloutenky z jednoho místa původu, ale spíše o izolované případy jednotlivců. Na Přerovsku byly zaznamenány dva případy hepatitidy typu A, a to u dvou mladých lidí.

„První z nakažených mužů má 27 let a neudal žádnou vazbu na Prahu. Navštívil ale rockový festival v Čechách. Druhý má 29 let a původ nákazy je zhruba stejný,“ shrnula už dříve epidemioložka Haliřová.