Díky Partutovickému domácímu cukroví a bramborové bábovce obdrží certifikát Zemědělské družstvo v Partutovicích, těšit se z něj mohou i na Farmě kozí hrádek z Hustopeč nad Bečvou, kde se vyrábí Hustopečské kozí sýry, držitelem se stane i Bohumil Kučera s BIO ovocem z Opatovic či Světlana Manna ze Stříteže nad Ludinou, která vyrábí šperky a dekorační předměty ze skla, porcelánu a drátu.

„Certifikát nakonec převezme i zástupce pivovaru Svatovar z Lipníku nad Bečvou, byť nevyrábí přímo pro naši oblast, ale spadá pod Hanou. V tomto případě nám ale byla povolena výjimka," řekla Olga Vilímková z Hranické rozvojové agentury. Právě tato zájmové sdružení je koordinátorem zmíněné značky.

Oceněno už 17 výrobců

Na Hranicku tak od prosince bude už sedmnáct výrobců, kteří se značkou Moravská brána mohou pochlubit.

„Ve srovnání s jinými oblastmi je Hranicko sice malé území, ale věřím, že potenciál tady stále existuje. Konečný počet držitelů stanovený není, ale rádi bychom jich na Hranicku měli kolem třiceti," dodala Olga Vilímková.

Platnost certifikátu po dvou letech končí, jeho držitelé tak poté v případě zájmu musí zažádat o takzvanou recertifikaci. „S držiteli certifikátu ale jsme v kontaktu, takže to, jestli si kvalitu výrobků zachovávají, zjistíme i z časných návštěv jejich výrobny," uzavřela Olga Vilímková. (pm)