Letošek by ale mohl být podle jejich slov příznivý. Zemědělci totiž očekávají vyšší ceny za svou úrodu. „Dokončujeme sklizeň řepky. Letos jsme začali o něco dříve než loni, kdy jsme tyto práce zahájili až koncem července. Letošní teplé počasí však zrání plodin výrazně urychlilo,“ řekl agronom Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici Jaroslav Mackovík.

Sklizeň řepky je v plném proudu v Horní Moštěnici. „Několikrát nás sice přerušil déšť, ale z jedné třetiny už máme řepky sklizené,“ doplnil agronom Stanislav Hejník ze společnosti Salix Morava v Horní Moštěnici.

Do obilovin se zemědělci chystají vjet koncem týdne. Záležet bude ovšem na počasí. „Kvůli častým dešťovým přeháňkám má obilí dost vysokou vlhkost. Zatím vyčkáváme, až se počasí umoudří a obilí trochu vyschne, potom se žně rozjedou na plné obrátky,“ podotkl agronom Troubecké hospodářské společnosti Vladimír Kratochvíl.

Zemědělci doufají, že se letos dočkají za svou produkci vyšších cen. „Avizované ceny pro letošní rok vypadají slibně. Cena za krmné obilí by se měla pohybovat kolem tří a půl tisíce korun, u potravinářského obilí okolo čtyř tisíc a u řepek kolem sedmi tisíc korun,“ informoval ředitel okresní Agrární komory v Přerově Jaroslav Špalek.

Hodnotit letošní úrodu je však podle ředitele krajské agrární komory předčasné. „Zatím to vypadá, že letošní sklizeň bude o něco slabší. Plodinám nevyhovovalo letošní jaro s nadprůměrnými teplotami, ale více uvidíme až po sklizni,“ vysvětlil ředitel Agrární komory Olomouckého kraje Roman Beneš.