Obrovský zájem je během letních prázdnin o olomouckou zoologickou zahradu. Loni v červenci tam zavítalo 65 507 návštěvníků a předloni jich bylo 67 421, letos jich za stejný měsíc přijelo 88 190.

„Je to návštěvnický rekord za posledních deset let. Tak velký zájem turistů nás moc těší. Přijíždějí z celé České republiky, ale měli jsme tady i zájezd z Polska,“ řekla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Historický expres Králický Sněžník na nádraží v Hanušovicích
Jak o víkendu pod Sněžníkem jezdila pára? Podívejte se, byl to krásný zážitek

Aby návštěvníci nemuseli stát ve frontách u pokladen, doporučuje nákup vstupenek on-line.

„Je to jedna z letošních novinek, zavedli jsme ji na jaře kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem a ujala se,“ poznamenala mluvčí zoologické zahrady. Svatokopecký areál turistům nově nabízí první vlčí safari v České republice.

Na Bouzově i okruh pro rodiny s pejsky

Jen během července si přijelo prohlédnout krásy pohádkového hradu Bouzova přes 27 tisíc lidí.

„Měli jsme o tisíc návštěvníků více než ve stejném měsíci loni i předloni. Zvládáme to také díky tomu, že máme více prohlídkových okruhů. Přidali jsme speciální prohlídkovou trasu pro rodiny s pejsky, která vede příkopem kolem téměř celého hradu. Tuto novinku jsme nabídli v době koronaviru a je o ni tak velký zájem, že jsme ji zachovali také o prázdninách,“ informovala kastelánka Zuzana Šulcová.

S větším počtem návštěvníků se prodlužují fronty u pokladen, proto také na Bouzově doporučují koupit si s předstihem vstupenky přes internet.

„Lidé si mohou předem vybrat den i hodinu. Mají pak jistotu, že se na konkrétní prohlídku v požadovaný čas opravdu dostanou a bez zbytečného čekání ve frontě,“ dodala bouzovská kastelánka.

I o Poštovní štolu je zájem veliký

Velký zájem je o prohlídky Poštovní štoly ve Zlatých Horách.

„Turistů je opravdu požehnaně a to máme nově otevřeno i v pondělí. Minulý týden už jsme museli některé zájemce bohužel odřeknout. Bylo jich tolik, že se to kapacitně nedalo zvládnout. Rozhodně je lepší si pár dní předem zavolat a termín prohlídky si rezervovat. Nedoporučuji jezdit bez objednání rovnou ke štole, aby lidé nevážili cestu zbytečně,“ poradil průvodce podzemím Jan Fröhlich.

Hana Kučerová, ředitelka, Psychiatrická léčebna Šternberk
Jak “nebláznit” z koronaviru? Radí šéfka psychiatrické léčebny

Kdo nestihne prohlídku unikátní Poštovní štoly během letních prázdnin, může do Zlatých Hor přijet na podzim.

„Provádíme také v říjnu a listopadu. S většími skupinkami zájemců je možné se domluvit na individuálních prohlídkách,“ poznamenal průvodce Poštovní štolou.

Pod Kosířem lákají na Mánesa i Svěrákovi

Větší počty turistů v těchto dnech provádějí také v zámku v Čechách pod Kosířem.

„Jezdí jich víc než v minulosti. Je vidět, že spousta lidí se rozhodla strávit dovolenou v tuzemsku a do zahraničí se letos kvůli koronaviru nevydají,“ řekl zástupce kastelána Jaromír Král.

Areál v Čechách pod Kosířem nabízí prohlídky zámku, parku, filmové expozice Jana a Zdeňka Svěrákových, expozici kreseb Josefa Mánesa, expozici historických bicyklů a občerstvení v příjemné kavárně.

I do jeskyní na on-line vstupenky

V parných srpnových dnech mnozí hledají příjemné ochlazení ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou, kde se teplota pohybuje kolem patnácti stupňů Celsia.

„Návštěvnost je překvapivě vysoká už od července. Lidé opravdu dali přednost tuzemsku a teď v horkém počasí je jich ještě více. Výpadek kvůli koronaviru sice už nedoženeme, ale současný zájem turistů nás velmi těší,“ sdělila vedoucí jeskyní Barbora Šimečková.

Klíšťata - Ilustrační foto
Klíšťata v kraji "řádí": 12 případů klíšťové encefalitidy za červen

Aby lidé nestáli dlouhé fronty na vstupenky, také doporučuje nákup on-line.

„Jen je potřeba, aby návštěvníci byli pozorní a přijeli v konkrétní den a hodinu. Často se bohužel stává, že se vstupenkami koupenými přes internet přijedou už o den dříve nebo naopak o den později, což je ta horší varianta a lístek jim pak bohužel bez náhrady ´propadne´,“ upozornila Barbora Šimečková.