Milovníci hudby sem ze všech koutů republiky přijeli na týdenní soustředění v rámci Bělotínského týdne zpěvu, který vyvrcholí pátečním a sobotním koncertem, a zmíněná škola se jim stala dočasným útočištěm.

„Jedná se o setkání amatérských zpěváků z celé České republiky i ze zahraničí a pěti profesionálních dirigentů,“ uvedl dirigent Tomáš Ibrmajer. Téměř sto padesát zpěváků si v hranické škole ověřovalo své hudební nadání. „Smyslem tohoto soustředění je také možnost pracovat s tak velkým sborem, což by v domácím prostředí nebylo možné,“ vysvětlil Ibrmajer. Jak dodal, repertoár, který zpěváci s dirigenty chystají na koncert, se skládá z hudby různých období od 16. až po 20. století. V kapli Svaté Barbory v Hranicích a v koncertním sále ve Fulneku, kde se závěrečné koncerty uskuteční, ale zazní i lidové nebo spirituální písně.

Přestože zpěváci celý den pilně zkoušeli, čas si našli také na doprovodný program. Nejvíc se všem zúčastněným na soustředění líbilo přátelské prostředí. „Letos jsem tady potřinácté a musím říct, že se na soustředění pokaždé vracím ráda kvůli rodinné atmosféře,“ uvedla sedmadvacetiletá zpěvačka Kateřina z Frýdku Místku, která se hudbě věnuje po celý svůj život.

Hudební nadšenci si rovněž pochvalovali práci dirigentů. „Kromě přátel, které jsem tady za tu dobu našla, jsem se těšila také na spolupráci s kvalifikovanými dirigenty. Líbí se mi, jak se do našeho kolektivu dobře začlenila nová dirigentka Petra Rašíková. Svou práci dělá opravdu dobře a je moc příjemná,“ uvedla třiašedesátiletá Gita Škrhlová z Valašského Meziříčí.