Lidé neprojevují velký zájem ani o průvodcovskou službu městem, naopak výhled z věže Staré radnice zajímá.

Téměř dva tisíce turistů už letos zavítalo do hranického kempu. V něm se hosté nejčastěji ubytovávají v chatkách, cizinci v karavanech. Někteří využívají i možnost přenocování ve stanu nebo pod širákem.

„Více hostů k nám míří z České republiky, 402 osob bylo letos cizinců. Byli tady lidé z celkem třiadvaceti zemí, například i z Nového Zélandu a Jihoafrické republiky,“ pochlubil se předseda AMK kemp Hranice Peter Neupauer.

O které památky v okolí se hosté zajímají nejvíce? Lákají je jeskyně, propast, cyklostezky, hrad Helštýn a města Olomouc a Kroměříž.

Jen 226 zájemců od května až doposud využilo možnost prohlédnout si historické centrum Hranic s průvodcem. Zatímco vloni byla tato služba poskytována zdarma, letos už se za ni platí.

U skupinky do tří osob zaplatí každý padesátikorunu, při větším počtu lidí je to pak dvacet korun. Školní organizované skupiny platí symbolickou desetikorunu a pro zájezdy dospělých osob je průvodce dvakrát dražší. Pracovnice informačního centra přisuzuje pokles zájmu o tuto službu právě kvůli zpoplatnění.

„Naopak trendem jsou teď rozhledny. Ochoz radniční věže byl otevřen vloni a během letošní sezony už se na něj podívaly téměř čtyři stovky zájemců. Existují skupinky nadšenců, kteří se na vyhlídky z věže specializují a mapují rozhledny po celé republice,“ vysvětlila Lenka Ličmanová z Městského informačního centra.

I vstup na věž je však od letošního roku zpoplatněn. Vyhlídka stojí každého deset korun.

Jeskyně: před prázdninami propad

Dokud nezačaly letní prázdniny, zaznamenali ve Zbrašovských aragonitových jeskyních dramatický propad návštěvnosti. Podle vedoucí jeskyní Barbory Šimečkové jsou na vině povodně a také květnové a červnové deštivé počasí.

„V květnu jsme měli poloviční propad, i červen byl slabší než obvykle. V červenci už k nám ale přišlo více zájemců o prohlídku než vloni,“ sdělila Šimečková. Jisté, avšak malé procento návštěvníků jeskyní tvoří i zahraniční turisté. Nejčastěji do Teplic nad Bečvou přijíždějí Slováci a Poláci.

Ti se pak mohou přidat k české skupině v rámci běžné prohlídky a vyžádat si cizojazyčného papírového průvodce. V případě objednávky předem si ale turisté mohou zažádat o prohlídku s výkladem například v angličtině.

Uplynulý víkend byl v jeskyních z hlediska návštěvnosti velice úspěšný.

„Po oba dny přesáhl počet příchozích pětistovku,“ doplnila vedoucí s tím, že nejvíce lidí k nim přichází o státních svátcích, záleží také na počasí.