Před pár dny tam osobní vozidlo srazilo třiašedesátiletou ženu. Šla po přechodu pro chodce, který je ve městě považován za jeden z nejnebezpečnějších. Po osudu zrcadla pátrá Deník od středy 25. března, kdy se v inkriminovaném úseku stala vážná dopravní nehoda.

Řidič jedoucí od Vojenské akademie směrem na Valašské Meziříčí srazil přímo na přechodu pro chodce důchodkyni. Podle přerovské policejní mluvčí jej oslnilo vycházející slunce. „Zřejmě proto ženu přehlédl,“ řekla tehdy Michaela Sedláčková.

Žena přecházela silnici od katastrálního úřadu k budově bývalé Karnoly. Mnohem nebezpečnější je ale přechod ve směru opačném. Lidé, kteří tam vcházejí do vozovky, vidí zleva jen asi na padesát metrů. Za zatáčku už nedohlédnou.

S ohledem na tuto skutečnost umístil kdysi správce komunikace k chodníku na opačné straně dopravní zrcadlo. „Ano, mohu potvrdit, že zrcadlo ještě před pár měsíci v těchto místech stálo. Svědčí o tom naše archivní videozáznamy, s jejichž pomocí monitorujeme provoz na silnicích, které spadají do naší kompetence,“ řekla tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková

. O tom, že zrcadlo už v dané lokalitě není, neměla ani tušení. „Nemáme žádné záznamy o tom, že by Silniční správní úřad vydal rozhodnutí o jeho odstranění. A sami od sebe jsme ho určitě nesundali,“ uvedla Vápeníková. Podle ní přicházejí v úvahu dvě možnosti. Buď může být ztráta zrcadla dílem vandalů, nebo dal k jeho odstranění pokyn příslušný odbor Krajského úřadu Olomouc.

Deník se rozhodl prověřit druhou možnost. Ta se ale nepotvrdila. Olomoucký krajský úřad ve své evidenci zrcadlo vůbec nemá. A není sám. „Informoval jsem se i na Městském úřadě v Hranicích a u dopravních policistů, ale nikdo z nich si není vědom, že by tam kdy nějaké zrcadlo bylo,“ sdělil Ladislav Růžička, vedoucí oddělení silničního hospodářství olomouckého krajského úřadu.

„Majitel komunikace nepotřebuje naše svolení k odstranění zrcadla. Tato povinnost se vztahuje pouze k dopravním značkám,“ vysvětlila přerovská policejní mluvčí. Zrcadlo se tedy ztratilo beze stopy. Lidem ale chybí. „Dříve jsem tudy chodila denně a při přecházení cesty bylo zrcadlo dost užitečné. Bez něj bych za zatáčku neviděla,“ řekla Kateřina Hoffmannová.

Stejného názoru je i Jana Moláčková. „Přechod u Karnoly je umístěný velice nešťastně. Chodím tudy denně s dcerou do školy a někdy mám z projíždějících aut opravdu strach,“ svěřila se. Třída ČSA slouží totiž jako hlavní tah na Slovensko a je velmi frekventovaná.

O umístění nebo odstranění dopravního zrcadla rozhoduje vždy majitel dané komunikace. Záleží však také na tom, komu tento bezpečnostní prvek slouží. „Pokud stojí na chodníku a slouží chodcům, rozhoduje o něm zpravidla obec nebo město. Jestliže však stojí na vozovce a využívají ho řidiči, pak je zrcadlo plně v kompetenci správce komunikace,“ vysvětlil na závěr vedoucí krajský úředník Ladislav Růžička.