Ani Hranice nejsou výjimkou. Ordinuje zde celkem jedenadvacet zubních lékařů. Ne všichni ale nové pacienty přijímají a pokud ano, tak za určitých podmínek.

Například zubařka Jaroslava Chmelařová z Bělotína si pacienty vybírá. „Nové pacienty přijímám, ale důkladně si rozmýšlím, které přiberu a které ne. Kritériem pro výběr je zodpovědnost pacienta. Minimálně dvakrát do roka musí absolvovat prohlídku,“ upřesnila Jaroslava Chmelařová.

Zubařů v České republice rapidně ubývá. Podle hranického stomatologa Jiřího Maršálka se důvodů nabízí hned několik: náročnost studia, nízký počet absolventů či vysoké náklady na zařízení zubní ordinace.

Ty mnohdy přesáhnou milion korun. Na jednoho zubního lékaře připadá často i dva tisíce pacientů.

Přednost mají objedananí pacienti

Od telefonického objednání tak mnohdy uběhnou i dva týdny, než se člověk návštěvy dočká.

„Pacienty objednáváme obyčejně do čtrnácti dnů, maximálně do šestnácti,“ informoval o současné situaci stomatolog Jiří Maršálek.

Výjimku tvoří akutní případy. „Lidé s velkou bolestí mohou přijít kdykoliv, ale přednost mají objednaní pacienti. Často si tedy musí chvíli počkat,“ upřesňuje zubní lékař Petr Vrtal z Hranic. Lehké to nemají lidé z vesnic v okolí Hranic.

„Zubař k nám dojíždí pravidelně jednou za týden. Pokud se vyskytne nějaký akutní problém, paní doktorka je tak ochotná, že se nechá dovézt k pacientovi a na místě ho ošetří,“ říká obyvatelka Paršovic Dagmar Novosadská.

Sehnat zubního lékaře je sice stále složitější, ale ne úplně nemožné. Stomatolog Jiří Maršálek nové pacienty stále přijímá. „Pacienty, kteří mají zájem chodit, neodmítám. Jinými slovy, nové pacienty stále přibírám,“ řekl.

Pavla Březinová