V pátek 14.prosincev dílně Dytrychových v Brodku u Přerova odlili další přírůstek pro olomoucký kostel, tentokrát ponese jméno svaté Zdislavy.

„Než se zvon udělá, je to dlouhá doba a spousta příprav. Nejdříve si musíme vyrobit formu pro zvon a daný tón, kterým je tentokrát fis 1. Příprava formy je ale daný technologický postup a je to vlastně dlouhá linie, která se nesmí přerušit. Takže každý den se na ní pracuje,“ řekla spoluautorka nového zvonu Leticie Vránová – Dytrychová z Brodku u Přerova, v jejíž rodině je výroba zvonů už dlouhou tradicí.

Odlévání zvonu: úžas i napětí

Forma je tvořená z jílovité hlíny, do které se během tvorby přidávají různé příměsi a každý den se forma vypaluje a vysušuje.

„Odlévání je pak napjatý okamžik a je tím nejkratším z celé přípravy. Trvá to asi pět až šest minut, než se forma naplní. Je to úžasné a krásné, zároveň nás ale pojímá chvilka strachu, co všechno by mohlo nastat, protože se návštěvníci zúčastňují nejednoho lití,“ pokračovala zvonařka.

Podle ní může při odlévání například prasknout i forma. „Může například puknout nádoba, ve které se slitina taví. Nebo se může stát, že se kov v nějaké oblasti formy setká s vlhkem, a mohlo by to explodovat a formu rozbít. Ale naše dílna pracuje už nějaký sedmapadesátý rok, takže se vždycky snažíme vyvarovat možným příčinám,“ uvedla Leticie Vránová – Dytrychová.

Veškerá výroba zvonů je ruční práce, navíc s přírodními materiály. „Těm se musíme my podřídit, spolupracovat s nimi a respektovat je. I přesto jsou dva měsíce na výrobu zvonu, který pak bude zvonit pět set až tisíc let, relativně krátká doba,“ uvedla zvonařka.

Chladnutí odlitku potrvá pět dní

Už první zvon chrámu Sv. Michala se v dílně mistrů zvonařů odléval. „Na zvon svaté Zdislavy jsme odlévali asi dvanáct set kilogramů a tavba nám trvala asi dvě a půl hodiny. Zvon teď bude chladnout pět dní a po celou tu dobu budeme ve velkém očekávání a napětí, jak ta tavba dopadla, jak zvon bude znít,“ pokračovala zvonařka.

Každý zvon má své jméno i svou originální výzdobu. „Konkrétně tento nese na sobě reliéf svaté Zdislavy s celou rodinou a znak Dominikánů, kteří dlouhá léta pobývali v chrámu svatého Michala. Na spodním věnci je pak uvedena celá řada dárců, kteří přispěli na výrobu zvonu. Nahoře pod čepcem je nápis Svatá Zdislavo, patronko rodin, oroduj za nás,“ popsala zvon Vránová- Dytrychová.

V kostele sv. Michala byly původně zvony čtyři, ale v roce 1917 byly poprvé zabaveny pro válečné účely. „O šest let později už tam byly zase všechny čtyři zvony nové a v roce 1942 byly zabaveny podruhé. Pak tam pětašedesát let zvony nebyly. Teď se daří k překvapení mému i všech ostatních ve velmi krátké době obnovit zvonový soubor,“ uvedl farář u sv. Michala Antonín Basler.

Peníze vybrali za dva měsíce

První zvon sv. Jana Sarkandera už visí v kostelní věži hlavně díky europoslanci Janu Březinovi, který zvon zaplatil.

„Na druhý se od sponzorů vybralo pět set jedenáct tisíc korun, a to během dvou měsíců. Už teď je ale sbírka na třetí zvon, který by měl stát osm set dvacet tisíc korun, a za první dva týdny, kdy je sbírka vyhlášena, se vybralo asi dvě stě tisíc korun,“ uvedl Basler.

Třetí zvon by měl vážit okolo patnácti set kilogramů a měl by nést jméno svatého Michaela Archanděla. K těm, kdo na něj už přispěli, patří i vzdělávací a nakladatelská firma Anag Olomouc.

„Přispěli jsme částkou osmdesát tisíc, přispíváme na dobrou věc. Zvony budou dělat radost spoustě lidí po další staletí, je to věc, která má hodnotu na věky,“ uvedla Eva Vítková z firmy Anag, která se zúčastnila ipátečního odlití.

„Plánujeme i čtvrtý zvon, který se bude jmenovat Panna Maria, vážit bude dva tisíce devět set kilogramů a stát by měl jeden a půl milionu korun. Pokud nepomine dosavadní nadšení, tak věřím, že na příští vánoce už zazní,“ řekl kněz.

Zvonit bude už na Silvestra

Zvon sv. Zdislavy by měl být po konečných úpravách vystaven na olomouckém Horním náměstí, a to až do Silvestra.

„Světit by se měl na Štědrý večer. Protože se ale předpokládalo, že už bude v kostele, nevím jak to přesně bude. Byli bychom ale rádi, kdyby ho pan arcibiskup posvětil přímo na náměstí,“ sdělil Antonín Basler.

Na Silvestra kolem deváté hodiny ranní se bude zvon vytahovat na věž chrámu sv. Michala, aby mohl společně se zvonem sv. Jana Sarkandera zazvonit poprvé o půlnoci na Nový rok.

„Pro faráře je to veliká radost tím spíš, že si myslím, že je to velká radost pro všechny Olomoučany a všechny návštěvníky, kteří si budou moci poslechnout zvonovou souhru,“ dodal kněz.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika